r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Na czym zarabia Google?

Strona główna Aktualności

Pytanie zdaje się banalne - oczywiście, na reklamach. Serwis Business Insider ujawnił właśnie dane dotyczące zarobków firmy. Warto rzucić na nie okiem - skala zysków firmy Google z reklam jest ogromna.

Google jest obecnie największą na świecie firmą zarabiającą na reklamach w Internecie. Nie chodzi tylko o tradycyjną formę promowania produktów (banery itp.), ale również o reklamy kontekstowe, linki ukryte w tekście czy podpowiedzi w wynikach wyszukiwania. Pozycja firmy nie podoba się wielu osobom. Niedawno szef Vodafone, Vittorio Colao, oskarżył Google o praktyki monopolistyczne. Firmie chce też przyjrzeć się Komisja Europejska, o czym informowaliśmy wczoraj.

W 2009 r. Google zanotował 24 mld dolarów zysków. Spośród nich prawie 18 mld pochodzi z reklam internetowych dostępnych na stronach firmy. Zaledwie niewielka część z nich to reklamy udostępniane na innych witrynach internetowych, a także „wszystko inne”, czyli sprzedaż patentów, Google Apps itd. Gigantyczny wzrost zarobków na reklamach notuje się od 2006 r., kiedy osiągnęły one sumę 8 mld dolarów. Od tego czasu można mówić o błyskawicznym rozwoju tej gałęzi rynku. W ciągu zaledwie trzech lat zyski Google z reklam sięgnęły ponad 18 mld dolarów. W tym samym czasie pozostałe źródła dochodów firmy wzrastają bardzo powoli i żadne z nich nie przekracza 3 mld dolarów rocznie.

r   e   k   l   a   m   a

W najbliższych latach Google najprawdopodobniej będzie starał się jeszcze bardziej zwiększyć zyski z reklam w sieci. Na przykład przez mocne wejście na rynek reklam w telefonach komórkowych. W prawdzie nie podoba się to konkurencji, to - jak na razie - nikt nie potrafi zagrozić dominacji firmy Google.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.