Na ile Service Pack 3 przyspieszy XP?

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawno mieliśmy okazję przyjrzeć się testowi, który miał pokazać, czy Service Pack 1 przyspieszy działanie systemu Windows Vista. Teraz przyszła kolej na Service Pack 3 dla Windows XP.

Test został przeprowadzony przez tę samą ekipę i na tym samym sprzęcie: laptopie Dell XPS M1710 z procesorem Core 2 Duo 2 GHz, 1GB RAM i kartą GeForce Go 7900GS. Użyto buildu 3244 Service Packa 3. Wynik testu przeprowadzonego za pomocą OfficeBench jest zaskakujący. Odnotowano wzrost wydajności w stosunku do instalacji z SP2 o 10%. Jest to zastanawiające, ponieważ Microsoft zawsze określał SP3 jako zwykły zestaw poprawek oraz paru drobnych zmian, bez żadnych odniesień do wydajności. Wydajność miał poprawić pierwszy Service Pack w Viście, a jak pokazał poprzedni test, efektu takiego nie zaobserwowano.

Z powyższych obserwacji można wysnuć wniosek, że stary XP jest systemem, z którego można jeszcze trochę "wyciągnąć". W Viście natomiast, gdzie wydajność często pozostawia wiele do życzenia, postępy autorów poprawek są niewielkie. Należy jednak pamiętać, że oba testy przeprowadzono na pojedynczej maszynie i rzetelne badanie wymagałoby sprawdzenie setek konfiguracji sprzętowych i programowych. Dodatkowym czynnikiem jest też fakt, że Service Packi nie są jeszcze gotowe. Ma on jednak niewielkie znaczenie, gdyż wypuszczone ostatnio wersje są oznaczone jako Release Candidate i w wersjach finalnych zmieni się niewiele. W każdym razie dopiero z chwilą premiery Service Packów i ich instalacji na dużej ilości komputerów będziemy mogli dowiedzieć się jaki jest ich wpływ na wydajność systemu.

© dobreprogramy