Na potrzeby multitaskingu mózg może dzielić się na niezależne ośrodki obliczeniowe

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wydaje się, że zdrowy mózg może działać tak, jakby był podzielony na dwie niezależne części. Takie tymczasowe rozdzielenie może nieco przypominać to, co dzieje się po zabiegu kaluzotomii, gdy u pacjenta z ciężką postacią epilepsji przecina się połączenie pomiędzy półkulami, by zmniejszyć intensywność napadów. Taki chirurgicznie rozłączony mózg jest w stanie zarządzać dwoma oddzielnymi strumieniami świadomości, jednym na każdą półkulę – mówi doktor Giulio Tononi z University of Wisconsin-Madison.

Zespół Tononiego przeprowadził badania obrazowe mózgu, które pozwalają wyjaśnić, jak to się dzieje, że możemy prowadzić samochód znaną drogą, skupiając się jednocześnie na słuchaniu radia. Okazało się, że jedna półkula mózgu koncentruje się na prowadzeniu pojazdu, a druga na przetwarzaniu informacji z radia. Mamy zatem do dyspozycji centrum obliczeniowe, które, w zależności od potrzeb, może działać jak jeden fizyczny ośrodek przetwarzania danych lub zostać podzielony na dwa całkowicie niezależne ośrodki wirtualne.

Bardzo często angażujemy się w dwie jednoczesne, niezwiązane ze sobą czynności. Potrafimy na przykład prowadzić samochód słuchając radia. Jak jednak działa wówczas nas mózg? Funkcjonuje jako całość czy jako osobne jednostki? Żeby odpowiedzieć na to pytanie naukowcy zaangażowali do współpracy kilkunastu ochotników, których podzielili na dwie grupy. Przed jedną postawiono „zadanie zintegrowane” polegające na prowadzeniu samochodu i jednoczesnym słuchaniu instrukcji z systemu GPS, grupa druga miała do czynienia z „zadaniem rozłącznym” czyli z prowadzeniem samochodu i słuchaniem wymagającego zaangażowania programu radiowego niezwiązanego z kierowaniem pojazdem. W czasie obu zdań mózgi uczestników badania były monitorowane za pomocą rezonansu magnetycznego.

Jak już wiedziano z poprzednich badań kierowanie pojazdem i słuchanie wiązało się z aktywnością różnych sieci neuronów. Zauważono jednak olbrzymią różnicę relacji pomiędzy tymi sieciami. O ile w czasie kierowania samochodem i słuchaniu instrukcji GPS obwody odpowiedzialne za te zadania były zintegrowane i intensywnie wymieniały pomiędzy sobą informacje, to już w czasie prowadzenia pojazdu i słuchania radia do interakcji nie dochodziło. W tym wypadku większą integrację zauważono, gdy badany nie robił niczego, niż gdy kierował i słuchał radia.

Wielozadaniowość mózgu działa więc bardzo zaskakująco. Zwykle mamy do czynienia z modelem, w którym dane są przetwarzane w różnych miejscach, ale ściśle ze sobą współpracujących. Czasem jednak dochodzi do całkowitego rozdzielenia i w naszych głowach działają dwa wirtualne niezależne i rozłączone centra obliczeniowe.

Rodzi się więc interesujące pytanie, co dzieje się ze świadomością, gdy prowadzimy pojazd i słuchamy radia, a więc w warunkach kompletnego rozdzielenia tych funkcji w mózgu. Czy mamy wówczas do czynienia z pojedynczym strumieniem świadomości przypisanym przede wszystkim do zadania dominującego, zwykle słuchania, a w mniejszym stopniu do kierowania? A może kierowanie staje się nieświadome i działamy jak na autopilocie? Czy też może strumień świadomości zostaje rozdzielony na dwa niezależnie działające strumienie tak, jak dzieje się to u ludzi po kaluzotomii? – zastanawia się Tononi.

© dobreprogramy