Na wiosnę wyklują się nowe pingwiny

Strona główna Aktualności

O autorze

Na przełomie marca i kwietnia spodziewać się można wielu nowości na rynku dystrybucji Linuksa. Użytkownicy otrzymają nowe wersje Fedory, OpenSUSE i Ubuntu. Wszystkie z nich będą zawierać sporo nowych funkcji, poprawione zostaną znalezione błędy i zmodyfikowana oprawa graficzna. Osoby chcące zapoznać się z nowinkami szykowanymi przez programistów mogą pobrać wydane właśnie wersje beta. W ich przypadku należy jednak zachować ostrożność, gdyż wydania te nie są jeszcze dopracowane i prawie na pewno znajdą się w nich jakieś błędy.

Opublikowano właśnie trzecią wersję testową rozwijanego na bazie RedHata systemu Fedora Core. Wprowadzono w niej sporo zmian w stosunku do ostatniej finalnej wersji wydanej w połowie ubiegłego roku i zaktualizowano wchodzące w jej skład pakiety. Dodano także obsługę systemu maszyn wirtualnych Xen, a wygodny program do zarządzania pakietami yum będzie od teraz domyślnie instalowany w systemie. Zadbano także o bezpieczeństwo, dołączono programy System Tap i Frysk, dokonano zmian w polisach bezpieczeństwa SELinux. Wydanie finalnej wersji planowane jest na 15 marca.

Programiści Ubuntu, najpopularniejszej aktualnie dystrybucji nie siedli na laurach i także przygotowywują nową wersję tego ciekawego systemu. Znana pod nazwą The Dapper Drake Ubuntu 6.04 spodziewana jest w kwietniu, a z zapowiedzi twórców wynika, że wprowadzone w niej zmiany mają dotyczyć głównie interfejsu i wygody użytkowania. Finalna wersja zawierała będzie środowisko Gnome 2.14, prócz usprawnień w nim zawartych, poprawione będzie okno logowania, proces startu systemu, testowane jest także rozszerzenie do systemu grafiki Xgl tworzone przez Novella. Informacje o czwartej wersji testowej nowego Ubuntu dostępne są na stronie producenta.

Niedawno informowaliśmy o planach Novella dotyczących wydania wersji beta dystrybucji Novell Linux Desktop, a w między czasie opublikowano czwartą betę innego firmowanego przez nich systemu. Finalne OpenSUSE 10.1 pojawi się także w marcu. W tym przypadku Beta 4 to wydanie tylko dla odważnych, doświadczonych użytkowników Linuksa, gdyż zawiera sporą ilość niedociągnięć wymagających sporej wiedzy. Informacje o tym wydaniu dostępne są w ogłoszeniu programistów.

© dobreprogramy
s