Nacho Notch – wycięcia w ekranie nie trzeba kochać, można je ukryć

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie uciekniemy przed modą na wycięcia w ekranie smartfonu, ale to nie znaczy, że trzeba godzić się na oglądanie „rogów” albo „monobrwi”. Aplikacja dla Androida Nacho Notch pozwala sprytnie ukryć brak fragmentu powierzchni ekranu, bez rootowania systemu.

Nacho Notch ma bardzo prosty mechanizm działania. Aplikacja wykorzystuje fakt, że brakujący fragment ekranu jest widoczny jako czarna plama i wymusza wyświetlanie czarnej belki systemowej. Kosztem kosmetycznego zabiegu pozwala więc ukryć dziurę w ekranie. Nie poświęcamy wiele – kolorowanie górnej belki tak, by pasowała do uruchomionej aktualnie aplikacji, nie ma wpływu na funkcjonowanie systemu. W przeciwieństwie do podobnej aplikacji dla iPhone'a X, Nacho Notch jest darmowa.

Po instalacji Nacho Notch nie znajdziemy jej na liście aplikacji. Odpowiedni przełącznik należy dodać jako kafelek szybkich ustawień w centrum powiadomień. Gdy będzie obecny, w dowolnym momencie można schować wycięcie. Na urządzeniach z tradycyjnym, prostokątnym ekranem zaś można wykorzystać aplikację do zmiany koloru górnej belki.

Niestety nie ma sposobu na to, by odzyskać przestrzeń straconą na wycięcie w ekranie, o czym producenci dobrze wiedzą. Huawei na przykład chwali się tym, że wycięcie w P20 jest mniejsze niż w iPhonie X, dzięki czemu możemy zobaczyć więcej ikonek powiadomień.

Aplikacja Nacho Notchdziała na większości urządzeń z Androidem 7 i nowszych. Znajdziecie ją w bazie aplikacji dla Androida w dziale Personalizacja, źródła zaś są dostępne na GitHubie.

© dobreprogramy
s