Nadchodzi era wirusów na Linuksa?

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Kaspersky Lab, która miesiąc temu publikacją o dwuplatformowym wirusie wywołała dyskusję na temat bezpieczeństwa Linuksa, znów stara się przekonać o tym, że wirusy na ten system wkrótce staną się codziennością.

Na podstawie statystyk obejmujących ubiegły rok, analitycy z firmy określili trendy i rozwój szkodliwego oprogramowania atakującego systemu Uniksowe (Linux, BSD, SunOS i Unix). Liczba ataków na nie wzrosła w 2005 roku o prawie 100% w stosunku do 2004. Ustalono, że najczęstszym typem ataku jest zainstalowanie "tylnej furtki", która umożliwia następnie użycie komputera jako części botnetu, lub bazy do innych ataków.

"Pomimo względnego spokoju, jakim mogą cieszyć się użytkownicy platform innych niż Windows, oni również stają się ofiarami ataków złośliwego oprogramowania i będzie się to zdarzać coraz częściej", mówi Konstantin Sapronov, autor raportu. Raport nie uwzględnia jednak takich kwestii, jak na przykład średni czas łatania dziur używanych do ataków, albo to, jakie niebezpieczeństwo dla systemu stwarzają te wirusy. Faktem jest jednak to, że Linux zyskuje coraz większą popularność, co przekłada się na zainteresowanie nim twórców wirusów.

Pełny raport można znaleźć w Encyklopedii Wirusów na stronach Kaspersky Lab.

© dobreprogramy
s