Nadchodzi koniec Skype?

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma eBay, będąca właścicielem Skype od września 2005 roku, być może wkrótce zostanie zmuszona do wyłączenia swojego komunikatora. eBay, znany raczej z serwisu aukcyjnego, może mieć bowiem problem z "odnowieniem" licencji na technologię komunikacyjną peer-to-peer stanowiącą podstawę funkcjonowania Skype.

Właścicielem wspomnianej wyżej technologii jest Joltid, który został założony w 2001 roku przez twórców projektu Kazaa. Jedną z tych osób jest Niklas Zennstrom, będący dodatkowo współtwórcą Skype i Joost. Licencję na wykorzystywanie technologii transmisji przez P2P eBay nabył wraz z wykupieniem Skype. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, Joltid wycofał licencję i dąży do wypowiedzenia umowy w celu odzyskania komunikatora. Proces w tej sprawie ma rozpocząć się w czerwcu przyszłego roku.

eBay rozważa możliwość przygotowania całkowicie własnego komunikatora. Przedstawiciele firmy mówią jednak, że może to negatywnie odbić się na użytkownikach zmniejszając im możliwości. Warto wspomnieć, że Skype posiada 480 milionów użytkowników na całym świecie. Również dla samego eBaya byłoby to rozwiązanie bardzo kosztowne.

© dobreprogramy