Nadchodzi nowa Opera

Strona główna Aktualności

O autorze

Programiści firmy Opera Software nie ustają w rozwijaniu swojego flagowego produktu. Niedawno informowaliśmy o wydaniu wersji na telefony komórkowe, a dzisiaj opublikowano wydanie Technology Preview 2 nadchodzącej, dziewiątej wersji Opery.

Wersja, znana pod nazwą kodową Merlin, z założenia jest prezentacją nowych funkcji, które będą zaimplementowane w stabilnym wydaniu i jako taka nie nadaje się do codziennego użytku. Pokazane funkcje są bardzo ciekawe, z najważniejszych wymienić należy: wprowadzenie "widgetów" - niewielkich okien, w których wyświetlane będą wybrane przez użytkownika informacje i proste programiki, np. kalkulatory, przeliczniki itp. Zawartość okien może być łatwo modyfikowana dzięki zastosowaniu prostego języka skryptowego. Do przeglądarki postanowiono włączyć obsługę BitTorrenta, najpopularniejszego aktualnie protokołu wymiany plików. Klient tej technologii ma być dość prosty, ma umożliwiać łatwe pobieranie plików bezpośrednio przez przeglądarkę. Z ciekawych udogodnień dodano także wyświetlanie miniaturek stron przy jej zakładce i poprawiono mechanizm obsługi wyszukiwarek, blokowania okien pop-up i poszczególnych elementów stron WWW.

Szczegółowy opis zmian dostępny jest na stronie producenta, z której można także pobrać wersję Technology Preview 2 Opery 9 w wersjach dla Windows, UNIX i MacOS. Ponieważ jest to wersja testowa, zalecamy ostrożność przy instalacji i używaniu.

© dobreprogramy
s