Nadeszło nieuniknione...

Strona główna Aktualności

O autorze

Dotarliśmy do bolesnego momentu w funkcjonowaniu vortalu kiedy koszty jego utrzymania stają się naprawdę bardzo wysokie. Paradoks polega na tym, że każdy kto uczestniczy w tego rodzaju projekcie portalowym dąży wszystkimi siłami do jego rozwoju, chce aby serwis stawał się coraz bardziej popularny i docierał do jak największego grona Czytelników. Niesie to jednak za sobą bardzo poważne obciążenia finansowe i w pewnym momencie staje przed trudnym wyborem: stagnacja lub nawet regres czy też poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania.

Obecnie kiedy możemy być dumni z faktu, iż jesteśmy w stanie wielu z Was zainteresować i zachęcić do odwiedzin oraz wspólpracy, ruch jaki jest generowany na łączach jest kolosalny. Niemal 100 tys. unikalnych użytkowników, którzy generują przeszło 4 mln odsłon w miesiącu, to potężne obciążenia łącz. Ruch ten jest tym bardziej odczuwalny jako, że jesteśmy serwisem udostępniającym programy, które generują kilkakrotnie większy ruch niż same strony serwisu. Wystarczy wspomnieć, że dzienny transfer oscyluje w granicach 10 GB! Miesięczne koszty utrzymania łącz osiągają już astronomiczne kwoty, a my przecież mamy nadzieję, że będziemy nadal rozwijać się bardzo dynamicznie. Naszą ambicją jest również oprócz stałego zwiększania atrakcyjności vortalu jako takiego, oferowanie coraz większych pasm na potrzeby związne z pobieraniem plików.

Podjęliśmy w związku z powyższym trudną decyzję o udostępnieniu części powierzchni na potrzeby reklamy. Zależy nam jednak przede wszystkim na tym aby serwis nie stracił swoich walorów, nie chcemy również aby korzystanie z niego stało się utrudnione. Z tego też powodu postanowiliśmy wybrać trudniejszą drogę niż większość serwisów. Nie nawiązaliśmy współpracy z żadną z wyspecjalizowanych agencji, które praktycznie przejmują całe powierzchnie serwisów, a redakcje mają ograniczony wpływ na ilość i miejsce umieszczania reklam. Będziemy dzięki temu mogli trzymać rękę na pulsie i nie dopuszczać do tworzenia się "świecącej choinki", która jest bardziej słupem ogłoszeniowym niż medium, za pośrednictwem którego można pozyskać interesujące informacje.

Mamy nadzięję, że przyjmiecie naszą decyzję z wyrozumiałością i nie zmieni ona Waszej opinii o vortalu.

© dobreprogramy
s