Nadgorliwość Urzędu Komunikacji Elektronicznej?

Strona główna Aktualności

O autorze

Konflikty na linii Urząd Komunikacji Elektronicznej - Telekomunikacja Polska S.A. można uznać za normę, walka z monopolem powoduje, że UKE jest instytucją niezwykle popularną wśród polskich Internautów. O ile działania UKE, które mają na celu ograniczanie wykorzystywania pozycji dominującej na rynku telefonii głosowej i usług dostępu do Internetu nie budzą zwykle kontrowersji, to publiczne ujawnianie przez Urząd poufnych informacji o przygotowywanych promocjach za co najmniej kontrowersyjne można uznać.

Na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej umieszczone zostały komunikaty omawiające projekty nowych ofert TP: planu telefonicznego zawsze za darmo (22.01.2007), promocji 120 minut za darmo (02.02.2007) oraz promocji kart telefonicznych (06.02.2007). Nie było by w tym nic niezwykłego gdyby nie fakt, że projekty te miały na tym etapie charakter poufny.

W informacji prasowej TP czytamy: Upublicznienie przez UKE informacji dotyczących cenników czy warunków promocji, które z istoty rzeczy nie powinny być znane konkurencji przed ich wprowadzeniem może narazić TP na straty, a przede wszystkim dyskryminuje wobec innych operatorów telekomunikacyjnych. TP jako jedyny operator musi bowiem przesyłać UKE projekty zmian w powszechnych usługach telekomunikacyjnych. Obowiązek przedkładania Prezesowi UKE projektów zmian w cenniku usług, w praktyce okazał się kanałem informacyjnym o planach handlowych TP. Daje to konkurencji możliwość zapoznania się ze zmianami w ofercie handlowej TP na długo przed jej wprowadzeniem. W naszym odczuciu to przykład dyskryminacji rynkowej operatora narodowego.

W efekcie działań UKE, TP wycofała upublicznione przedwcześnie oferty.

© dobreprogramy