Najbardziej nietypowe przypadki utraty danych w 2005 r.

Strona główna Aktualności

O autorze

Specjalizująca się w odzyskiwaniu danych, firma Ontrack zaprezentowała coroczny ranking najdziwniejszych i najzabawniejszych przypadków utraty danych. Pogryzienie, wymioty, a nawet przewiercenie to niektóre z przyczyn utraty informacji w zestawieniu dziesięciu najbardziej oryginalnych przypadków utraty danych w 2005 roku. Ranking zawiera opis prawdziwych spraw z jakimi mieli do czynienia w poprzednim roku w Polsce i na świecie specjaliści Ontracka.

Do Ontracka globalnie trafia ponad 100 tys. zapytań o odzyskiwanie danych rocznie. Wśród rozwiązywanych spraw znajdują się i takie, które wzbudzają podziw, a czasem uśmiech naszych ekspertów. Od 2004 roku zdecydowaliśmy wybierać najciekawsze z nich i prezentować je opinii publicznej - powiedział Marcin Musil, dyrektor zarządzający Ontrack Odzyskiwanie Danych

Ranking najbardziej nietypowych przypadków utraty danych 2005 roku wg Ontrack:

10. Rozwód albo zdjęcia - mężczyzna porządkując pliki w komputerze usunął galerię wszystkich zdjęć swoich dzieci. Małżeństwo nie zdecydowało się wcześniej na wywołanie zdjęć. Żona dowiedziawszy się o całej sprawie zagroziła rozwodem, jeśli mąż nie odzyska usuniętych fotografii.

9. Nie próbuj tego w domu - użytkownik komputera utraciwszy dane postanowił odzyskać je samodzielnie. W tym celu rozłożył na części składowe cały dysk twardy. Poszczególne elementy nośnika - każdy w odrębnym woreczku - trafiły do laboratorium Ontracka z prośbą o powtórne złożenie i odzyskanie danych.

8. Cierpiąca z powodu gliny - pisarka przemeblowując swoje biuro upuściła na otwarty laptop kilkukilogramowe ozdobne gliniane naczynie. Na komputerze od pięciu lat pisała książkę. Wśród utraconych danych znalazły się też unikatowe skany liczącego 150 lat drzewa genealogicznego jej rodziny.

7. Utracona polska sztuka - w poprzednim rankingu Ontracka najoryginalniejszym przypadkiem utraty danych uznano sprawę zniszczenia przez tragarza zdjęć Krzysztofa Wielickiego z jego wyprawy w Himalaje. Doświadczenie pokazuje, że cenne prace można stracić nawet w bardzo przyjaznych warunkach. Przekonał się o tym znany polski artysta - Ireneusz Betlewicz, który wskutek błędu systemu utracił pisaną książkę oraz ilustracje do niej. Bez pomocy specjalistów Ontracka książka nie ukazałaby się w terminie. Odzyskane prace artysty można obejrzeć pod adresem www.ontrack.pl/betlewicz

6. Wiercący problem - specjaliści jednego z laboratoriów Ontracka otrzymali zlecenie odzyskania danych z napędu RAID (połączonych ze sobą kilku dysków twardych). W czasie pracy zorientowali się, że w napędzie brakuje jednego nośnika. Poinformowali o tym firmę zlecającą. Okazało się, że jej informatycy uznając, że odzyskanie danych z tego nośnika jest niemożliwe, wyrzucili dysk do zsypu wcześniej przewiercając go na wylot zgodnie z polityką bezpieczeństwa firmy. Procedury firmy okazały się skuteczne. Dane odzyskano tylko z nienaruszonych wiertłem nośników.

5. Kość niezgody - pies jednego z klientów Ontracka wziął pamięć przenośną pozostawioną na biurku za zabawkę do gryzienia. Specjaliści odzyskali wszystkie dane, pomimo licznych śladów pogryzień, których sprawcą był rodzinny pupil.

4. Minnesota Twins - jeden z menedżerów Minnesota Twins - klubu zawodowej ligi futbolu amerykańskiego uszkodził laptop, w którym znajdowały się statystyki klubowe, włącznie z obserwacjami dotyczącymi potencjalnych transferów i naboru nowych zawodników. Dane udało się odzyskać. Od tej pory personel klubu zobowiązany jest do zgłaszania w Ontrack każdego problemu związanego z brakiem dostępu do danych.

3. Kochanie wypiorę twoje spodnie - zrozpaczony użytkownik przenośnej pamięci zwrócił się do Ontracka o odzyskanie danych. Dzień wcześniej, przekazując spodnie do prania nie wyciągnął z kieszeni swojej pamięci przenośnej. Żona wybrała tryb z wirowaniem i suszeniem. Wszystkie dane zostały zwrócone klientowi.

2. La Cucaracha - w nadziei na znalezienie bardzo ważnych danych firmowych klient Ontracka postanowił uruchomić nieużywany od 10 lat laptop przetrzymywany w magazynie. Ponieważ urządzenia nie dało się włączyć zlecił ekspertyzę Ontrackowi. Po otwarciu obudowy specjaliści zobaczyli dziesiątki martwych i rozkładających się karaluchów. Po oczyszczeniu komputera dane odzyskano.

1. Odbiło mi się - mama miesięcznej dziewczynki po nakarmieniu przełożyła przez ramię dziecko, żeby mogło mu się odbić. Dziewczynce odbiło się tak mocno, że cała zawartość posiłku wylądowała na otwartym laptopie mamusi. Urządzenie przestało działać. W ten niefortunny sposób dziewczynka została najmłodszym w historii zwycięzcą corocznego rankingu Ontracka.

© dobreprogramy
s