Najbardziej nietypowe przypadki utraty danych w 2006 roku

Strona główna Aktualności

O autorze

Ontrack, jedna z bardziej znanych w Polsce firm zajmujących się odzyskiwaniem danych opublikowała jak co roku swój ogólnoświatowy i krajowy ranking najbardziej nietypowych przypadków utraty danych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Choć czasem trudno w to uwierzyć, ranking jest w całości autentyczny, a opisane sytuacje zdarzyły się naprawdę. Można o nich powiedzieć wiele, ale lepiej uważać ze stwierdzeniem, że są śmieszne - w końcu właścicieli danych kosztowały one sporo nerwów...

W Polsce wygrała historia najnowszej płyty znanego hip-hopowego wykonawcy Liroya, którego utwory nagrywane wraz z artystami z całego świata zostały utracone na dwa tygodnie przed oficjalną premierą - zawiódł komputer w studiu nagrań. Dane udało się jednak odzyskać w dwa dni i płyta trafiła do sklepów na czas. Liroy wyraźnie ma pecha w tej kwestii, bo siedem lat wcześniej podoba historia przydarzyła się jego innej płycie - w studio uderzył piorun. Wtedy danych niestety nie udało się odzyskać.

Prezentujemy pierwsze pięć z dziesięciu najbardziej nietypowych przypadków utraty danych w 2006 roku z ogólnoświatowego rankingu Ontrack:

5. Mechaniczni pogromcy danych
To zdarza się co roku, a ludzie nadal zostawiają swoje komputery na drodze pojazdów. Tylko w tym roku Ontrack odzyskał dane z laptopa, po którym przejechał autobus przewożący pasażerów na lotnisku oraz z kilku zewnętrznych dysków twardych, upchanych w plecaku, po którym przejechała cofająca ciężarówka.

4. Dobry format to podstawa
Mężczyzna sformatował swój dysk nie raz ani dwa, ale aż 10 razy zanim zorientował się, że na dysku były dane, które będą mu potrzebne. Szczęśliwie informacje udało się odzyskać. za pierwszym razem.

3. Szukając Nemo
Użytkownik wodoszczelnego aparatu wrócił z podróży życia na Barbados. Chciał obejrzeć zdjęcia, które robił pod wodą podczas nurkowania. Niestety aparat nie okazał się tak szczelny jak w reklamie. Inżynierowie Ontracka odzyskali wszystkie zdjęcia kolorowych rybek, które uwiecznił nurek-fotograf.

2. Naukowo wyciszony komputer
Z napędu komputera należącego do profesora prowadzącego wykład zaczął dochodzić pisk. Żeby rozwiązać rozpraszający problem wykładowca otworzył napęd i wtrysnął do środka płyn WD-40. Operacja uciszyła napęd i . cały komputer. Dane odzyskano w specjalistycznym laboratorium. I najoryginalniejszy przypadek utraty danych w 2006 roku na świecie.

1. Skarpety bezpieczeństwa
W tym przypadku najważniejsze nie były przyczyny utraty danych, a sposób dostarczenia nośnika do Ontracka. Klient nadał przesyłkę z nośnikiem, z którego utracił dane, w brudnych skarpetach. Tak zabezpieczony dysk uległ dalszym uszkodzeniom podczas transportu. Dane udało się odzyskać. Klient zapewnił, że w przypadku kolejnej utraty danych dostarczy już nośnik w trwalszym opakowaniu.

Do lektury pozostałych historii zapraszamy na strony firmy Ontrack. Fanom Liroya polecamy również specjalną podstronę, gdzie można wysłuchać jednego z odzyskanych utworów.

© dobreprogramy
s