Najczęstsze zagrożenia w listopadzie

Strona główna Aktualności

O autorze

Panda Software przedstawiła raport najczęściej występujących wirusów i programów szpiegujących. Według danych odnotowanych przez bezpłatny skaner antywirusowy Panda ActiveScan, najgroźniejszym wirusem listopada był Sdbot.ftp.

W ciągu ostatnich miesięcy Sdbot.ftp zajmował pierwsze miejsca w zestawieniach najczęściej występujących wirusów. Również w listopadzie uplasował się na pierwszej pozycji, wyprzedzając Netsky.P i powodując ponad 3.5% wszystkich infekcji na świecie. W Polsce Sdbot.ftp zajął trzecie miejsce (2.97%). Na światowej liście pojawiły się także Sober.AH, Mitglieder.FK i Gaobot.gen.

Największą ilość infekcji w Polsce spowodował Codebase.AE, exploit wykorzystujący luki w zabezpieczeniach przeglądarki Internet Explorer oraz programów Outlook i Outlook Express. W minionym miesiącu zaobserwowano powrót odmiany robaka Sober. Wariant AH rozprzestrzeniał się błyskawicznie za pomocą poczty email, wykorzystując metody socjotechniczne. Treść wiadomości zawierała ostrzeżenie pochodzące z FBI lub CIA przed nielegalnymi adresami internetowymi odwiedzonymi przez użytkownika lub zachęcała do obejrzenia zdjęć i filmów z udziałem Paris Hilton oraz Nicole Richie.

Listopadowy Ranking Top Ten zdominowały trojany. Cztery z najczęściej wykrywanych przez Panda ActiveScan wirusów pochodzi z rodziny Mitglieder. Zdecydowanie zwiększa się ilość infekcji powodowanych przez tego rodzaju złośliwe kody. W przeciwieństwie do poprzednich zestawień, w których prym wiodły robaki, w edycji listopadowej pięć z najczęściej wykrywanych zagrożeń stanowiły trojany. Świadczy to o wzroście aktywności hakerów, którzy wykorzystują je do przestępstw internetowych.

Listopadowy ranking najczęściej występujących wirusów w Polsce przedstawia się następująco: Exploit/Codebase.AE (3,19 %), Trj/Cimuz.X (3,02), W32/Sdbot.ftp (2,97), Trj/Downloader.EUY (2,20), Trj/Spabot.Y (2,17), Trj/Mitglieder.FK (1,75), Trj/ Mitglieder.GB (1,53), W32/Netsky.W.worm (1,50), Trj/Dropper.NT (1,34), Trj/Mitglieder.FL (1,32).

Najczęściej występującym na świecie programem typu spyware okazał się w listopadzie podobnie jak w poprzednim miesiącu New.net.

Łączna liczba przeskanowanych komputerów na świecie wyniosła 615 060, w Polsce - 48 870.

© dobreprogramy
s