Najczęstsze zagrożenia w maju

Strona główna Aktualności

O autorze

Panda Software opublikowała ranking najczęściej występujących wirusów i programów szpiegujących w maju. Na podstawie danych zebranych przez bezpłatny skaner antywirusowy online Panda ActiveScan, miniony miesiąc został zdominowany przez robaki internetowe. Zaobserwowano spadek aktywności trojanów.

W przygotowanym przez Panda Software rankingu Top Ten minionego miesiąca najbardziej niebezpiecznym złośliwym kodem na świecie okazał się Mhtredir.gen - exploit, który pozwala na zdalne uruchomienie określonego programu bez zgody użytkownika. Jest on szczególnie niebezpieczny, gdy użytkownik posiada uprawnienia administratora, gdyż złośliwy kod uzyskuje wówczas dostęp do zasobów całego systemu. W przypadku infekcji Mhtredir.gen zaleca się pobranie odpowiedniej aktualizacji na lukę systemową, opisaną przez Microsoft w biuletynie bezpieczeństwa MS04-013.

Na czołowym miejscu uplasował się również Shinwow.E zajmując po raz trzeci z rzędu pierwsze miejsce w Polsce, odpowiadając za 8,2 % wszystkich infekcji w maju. W klasyfikacji Pandy pojawiło się aż pięć robaków, trzy trojany, exploit oraz VBS. Nadal swoją obecność zaznaczył na świecie "weteran" wśród robaków Netsky.P, odpowiedzialny za dużą liczbę infekcji przez ostatnie kilka miesięcy. W maju zajął drugie miejsce na świecie w naszym rankingu. W Polsce natomiast uplasował się poza pierwszą dwudziestką. Po raz pierwszy w rankingu Top Ten pojawił się robak Sober.V, rozprzestrzeniający się za pomocą wiadomości e-mail, oszukując odbiorców ofertą bezpłatnych biletów na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2006.

Spośród najczęściej występujących programów szpiegujących spyware na świecie, w maju prym wiodą ISTbar, New.net, Cydoor, BetterInet i Altnet. Najpopularniejszy z nich - ISTbar, jest to spyware instalujący się na komputerze ofiary bez jej wiedzy, który ukrywa się pod kontrolką ActiveX. Dodatkowo instaluje on podobne złośliwe kody: adware'y, dialery i inne programy szpiegujące. Dodatkowo wyświetla na ekranie monitora okna pop-up o tematyce pornograficznej, dokonując modyfikacji strony startowej przeglądarki.

© dobreprogramy
s