Najczęstsze zagrożenia we wrześniu

Strona główna Aktualności

O autorze

Panda Software opublikowała najnowszy raport najczęściej występujących wirusów i programów szpiegujących, przygotowany na podstawie danych zebranych przez bezpłatny skaner antywirusowy online Panda ActiveScan.

Listę Top Ten otwiera Sdbot oraz Netsky.P, nadal niebezpieczny robak, zajmujący wysokie pozycje w rankingach Panda Software od marca 2004 roku. Wiele występujących wirusów i złośliwych kodów powtarza się z Top Ten sierpnia, z małymi zmianami w zajmowanych przez nich pozycjach. Exploit Mhtredir, wykorzystujący luki w niezabezpieczonych komputerach spadł z miejsca trzeciego na piąte, w Polsce natomiast uplasował się dopiero w drugiej dziesiątce.

Na świecie pojawiły się dodatkowo nowe złośliwe kody, Alcan.A, robak rozprzestrzeniający się za pomocą emailingów oraz Cimuz.X, trojan instalujący w zainfekowanym systemie program typu backdoor. W ten sposób Cimuz.X umożliwia wykorzystanie zaatakowanego komputera jako serwera http proxy. Listę Top Ten zamykają Psyme.C, Smitfraud.E oraz Parite.B. W Polsce na pierwszych miejscach uplasowały się odpowiednio Qhost.CG odpowiedzialny za ponad 7,3% wszystkich infekcji, Cimuz.X oraz popularna rodzina trojanów Downloader.

Podobnie jak w poprzednim rankingu, najczęściej wykrywanym programem szpiegującym był Cydoor, który skłania użytkownika do podania pewnych danych, a następnie informacje te przesyła do innych programów szpiegujących, które wykorzystują je do wyświetlania reklam. Program ten ma również możliwość uruchamiania osobnego kodu na zainfekowanym komputerze. Na liście pojawiły się również dwa nowe spyware'y: Media-motor oraz Virtumonde, programy szpiegujące odpowiedzialne za tworzenie bibliotek DLL, rejestrujących wciśnięcia klawiszy przez użytkowników i łączące się z określoną stroną internetową, w celu pobrania odpowiednich danych.

Łączna liczba przeskanowanych komputerów na świecie wyniosła 584 040, w Polsce - 45 930.

© dobreprogramy
s