r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Najemnicy do walki z cyberprzestępcami?

Strona główna Aktualności

Generał Michael Hayden podczas Aspen Security Forum powiedział, że Departament Obrony Stanów Zjednoczonych być może będzie musiał stworzyć cyfrowy Blackwater.

Hayden kierował NSA i CIA podczas rządów George'a Busha. Generał uważa, że aby skutecznie walczyć z cyberprzestępcami, którzy stanowią coraz większe zagrożenie, USA może potrzebować wyszkolonych najemników do walki z nimi. Z jego wypowiedzi wynika, że sektor prywatny powinien być znów odpowiedzialny za swoje własne bezpieczeństwo, oraz za bezpieczeństwo sektora rządowego. W myśl zasady, że najlepszą metoda obrony jest atak, zdaniem Haydena firmy powinny móc się zabezpieczać przed atakami, ale również atakować agresorów, nawet potencjalnych. Według Haydena możemy dojść do punktu, w którym przedsiębiorcom będzie wolno więcej w cyberprzestrzeni, niż rząd kiedykolwiek pozwoliłby w fizycznym świecie.

Cyberprzestrzeń jest według niego zupełnie nowym terenem, na którym nie wyznaczono granic tego, na co rząd pozwala i czego od rządu można oczekiwać. W przeszłości w takich sytuacjach sektor prywatny bronił się sam, wykorzystując do tego zatrudnianych na stałe, lub wynajętych ludzi. Sytuacja przywodzi na myśl Dziki Zachód, ale według Haydena tak właśnie zaczyna wyglądać cyberprzestrzeń.

r   e   k   l   a   m   a

Prywatyzacja obrony (i ataku) może wydawać się dobrym pomysłem, jednak nawiązanie do Blackwater Worldwide z wypowiedzi Haydena powinno budzić niepokój. Z pracą najemników w Iraku i Afganistanie wiąże się szereg kontrowersji i spraw toczących się w sądzie, od oskarżeń o zatajanie losu żołnierzy po gwałty zbiorowe. Wideo z wypowiedzią Haydena można obejrzeć w serwisie YouTube.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.