Najlepsza nawigacja samochodowa – jaką warto wybrać?

Strona główna Aktualności
Podpowiadamy, jaką nawigację wybrać do samochodu, fot. Getty Images
Podpowiadamy, jaką nawigację wybrać do samochodu, fot. Getty Images

O autorze

Wybór nawigacji GPS do samochodu nie jest prosty, ale wystarczy zastanowić się nad cechami dostępnych urządzeń i programów, by szybko wybrać najlepszą nawigację samochodową dla siebie. Dla wielu osób będzie to smartfon z konkretną aplikacją – inni z pewnością sięgną po klasyczną nawigację, choć to rozwiązanie staje się coraz mniej popularne.

Najlepsza nawigacja samochodowa to bez wątpienia taki sprzęt i program, który przede wszystkim pozwala bezproblemowo dotrzeć do wyznaczonego celu, ale przy okazji jest prosty w obsłudze, oferuje wiele dodatkowych opcji i szybko oblicza nową trasę na wypadek przypadkowego zjechania z wytyczonej drogi. Inne cechy mogą zależeć od osobistych preferencji.

Nawigacja GPS w smartfonie

Aby skorzystać z nawigacji GPS, najprościej jest sięgnąć po smartfon. Tutaj świetną propozycją są takie programy jak Mapy Google, Waze czy Sygic. Dwie pierwsze z wymienionych są darmowe i oferują mapy całego świata, na bieżąco pobierane z internetu podczas jazdy. Ponadto mają rozbudowane bazy zabytków, restauracji i innych istotnych miejsc, do których użytkownik mógłby chcieć trafić.

Sygic jest płatną aplikacją, ale wielu kierowców ceni ją za dokładność map, świetny interfejs i szybkie aktualizacje dróg. W przypadku korzystania z nawigacji GPS w smartfonie w praktyce należy się liczyć z dodatkowymi wydatkami – w samochodzie niezbędny będzie choćby najprostszy uchwyt na szybę oraz ładowarka do gniazda 12 V, czyli tzw. "zapalniczki".

Korzystanie z nawigacji w smartfonie ma dodatkowo tę zaletę, że w przypadku nowocześniejszych samochodów można skorzystać z połączenia z systemem Android Auto czy Apple CarPlay. Wówczas mapy wyświetlane normalnie na ekranie telefonu, mogą trafić na wyświetlacz wbudowany w deskę rozdzielczą samochodu.

Nawigacja do samochodu

Inne podejście to zakup klasycznej nawigacji, czyli odrębnego urządzenia, które montowane jest najczęściej na przyssawce do szyby w aucie lub do deski rozdzielczej. W tym przypadku już na etapie zakupu urządzenia trzeba sprawdzić, jakie mapy są w zestawie. Niektóre nawigacje oferują jedynie mapę Polski, inne całej Europy, a jeszcze inne – nawet większych obszarów.

Zaletą klasycznej nawigacji jest fakt, iż w zestawie znajdują się wszystkie akcesoria niezbędne do rozpoczęcia podróży (uchwyt, ładowarka, nierzadko pokrowiec). Ponieważ klasyczna nawigacja jest odrębnym urządzeniem, smartfon może pozostać w kieszeni i nie rozpraszać podczas jazdy dodatkowymi powiadomieniami.

Niestety wadą znakomitej większości klasycznych nawigacji GPS jest konieczność ręcznego aktualizowania map – kilka razy w roku urządzenie należy zabrać do domu, podłączyć do komputera i z użyciem specjalnego oprogramowania wgrać nowe mapy

Dodatkowo, już na etapie zakupu takiego sprzętu, warto zwrócić uwagę, czy producent oferuje darmową dożywotnią aktualizację map. Choć dzisiaj jest to już niema standardem, na rynku wciąż da się znaleźć modele, w przypadku których za aktualizację map trzeba później dodatkowo zapłacić.

© dobreprogramy
s