Najlepsze gry strategiczne na Linuxa. Letnia wyprzedaż Steam

Wraz z rozpoczęciem wakacji na platformie Steam ruszyła wielka letnia wyprzedaż. Jest to świetna okazja do uzupełnienia biblioteki o wiele ciekawych tytułów. Do 5 lipca możemy kupić interesujące nas gry nawet za 10% ceny regularnej. W tym wpisie zwrócę uwagę na najlepsze w mojej opinii gry strategiczne z oficjalnym wsparciem dla dystrybucji linuxa. Każda z gier kosztuje poniżej 100 złotych i ma bardzo dobre opinie oraz recenzje(zrobiłem jeden wyjątek). Wobec przyjętych kryteriów na liście nie wspomnę np. o "Twierdzy 3" mimo, że kosztuje 6 złotych i ma pełną polską wersje językową. No to do dzieła!

"Medieval II: Total War Collection" i inne gry z serii.

Jak sama nazwa wskazuje, gra rozgrywa się w średniowieczu i jest jedną z najbardziej lubianych gier z serii Total War. Gra miała premierę w 2006 roku i powinna bez problemu działać również na starszym sprzęcie. Możemy wcielić się we władcę jednego z największym państw Europy oraz bliskiego wschodu i między innymi dowodzić wojskami podczas wielkich bitew w czasie rzeczywistym, które są wizytówką "Total War". Do gry wyszło bardzo wiele modów. Pakiet zawiera dodatek "Kingdoms". Polska wersja językowa. Regularna cena: 89,99.
Cena promocyjna: 22,49 zł
.

Poza wspomnianą wyżej grą dostępne są również inne tytuły z serii:

  • Empire: Total War Collection - cena regularna 124,99. Cena promocyjna 31,24 zł.
  • Total War: Attila - cena regularna 161,99. Cena promocyjna 40,49 zł.
  • Total War: Shogun 2 Collection - cena regularna 179,99. Cena promocyjna 44.99.
  • Total War: Warhammer - cena regularna 254,99. Cena promocyjna 63,74 zł.

"Shadow Tactics: Blades of the Shogun"

Pamiętacie gry z serii "Commandos" albo mniej znane ale udane "Robin Hood: Legenda Sherwood"? Po wielu latach posuchy i modlitw fanów wspomnianych tytułów, na światło dzienne wyszło "Shadow Tactics". Akcja przenosi nas do feudalnej Japonii i oferuje dużo świetnego klimatu. Sterujemy zespołem specjalnym, w którym każdy z członków posiada inne cechy i umiejętności. Cele realizujemy między innymi poprzez skradanie się, zastawianie pułapek czy fizyczne eliminowanie przeciwników. Bardzo dobra gra nie tylko dla fanów gatunku. Polska wersja językowa. Cena regularna 142,99.
Cena promocyjna: 71,49 zł.

"Cities: Skylines"

Najlepszy obecnie "symulator" budowy miasta. Jeśli wciągnęło Cię na kilkadziesiąt godzin któreś z Simcity, to zrobi to również Cities: Skylines. Gra jest wciąż rozwijana i posiada wiele dodatków urozmaicających rozgrywkę. Wymaga dość konkretnej mocy obliczeniowej komputera. Polska wersja językowa. Cena regularna 107,99.
Cena promocyjna: 26,99 zł
.

"XCOM 2"

Rewelacyjnie przyjęta gra w której dowodzisz ostatnim ruchem oporu przeciwko kosmitom okupującym Ziemię. Rekrutujesz jednostki, staczasz potyczki z obcymi wykorzystując przy tym cechy terenu, zróżnicowani przeciwnicy, atrakcyjna grafika, wymagająca rozgrywka. Twoim celem jest wyzwolenie ludzkości. Polska wersja językowa. Cena regularna 214,90.
Cena promocyjna: 70,91 zł
.

"Europa Universalis IV"

Klejnot w koronie Paradoxu. Przejmujemy kontrolę nad wybranym państwem i naszym celem jest... no właśnie... sami sobie określamy cele. Jedna wielka piaskownica. Możemy z malutkiego państwa w ciągu kilku wieków stworzyć globalne imperium albo po prostu skupić się na zdobywaniu kilku z setek oferowanych na Steamie osiągnięć jak np. w przypadku Polski osiągnięcie maksymalnego poziomu technologicznego lub wprowadzenie monarchii absolutnej. Do wyboru mamy dowolne państwo z całego globu, które w danym czasie istniało. Możemy rozgrywkę zacząć od połowy XV wieku, ale gra nie może trwać dłużej niż do 1820 roku. Wysoka regrywalność i złożona mechanika. Prawdopodobnie mało która osoba, która rozegrała swoje pierwsze 100 godzin, rozumie jak działa np. handel w tej grze. Z pomocą przychodzi tworzona przez fanów encyklopedia i liczne poradniki w internecie. Gra, mimo kilku lat po premierze, wciąż jest rozwijana i wydano do tej pory do niej 13 dodatków wprowadzających zmiany w mechanice. Niestety jest bardzo droga jeśli ktoś chciałby skompletować wszystkie naraz. Często są promocje sięgające 50-90%. Brak polskiej wersji językowej. Cena regularna 142,99.
Cena promocyjna: 35,74 zł.

"Football Manager 2018"

Cóż tu dodać? Tytuł w swojej kategorii obecnie nie ma konkurencji. Wybierasz klub i twoim celem jest zdobycie jak największej ilości trofeów dbając przy tym o politykę transferową, plan treningów, finanse, taktykę na mecz oraz wiele więcej aspektów zarządzania klubem. Piłkarski "excel" z prawdziwymi klubami, piłkarzami i rozgrywkami. Złożony i potrafiący wciągnąć jak bagno. Pamięta ktoś "Ligę Polską Manager" z ukrytą opcją kupowania meczów? To była minigierka w porównaniu do "Football Managera". Polska wersja językowa. Cena regularna 235,99.
Cena promocyjna: 80,24 zł

"Kingdoms and Castles"

Budujemy miasto zaczynając od małej wioski. W międzyczasie musimy się borykać z klęskami głodu, pożarami oraz najazdami wikingów. Czasami jakiś smok przyleci lub troll zapuka do bram zamku. Interesująca propozycja dla fanów "city builderów", w której nikt nie pogania gracza i można skupić się na spokojnym planowaniu rozbudowy miasta. Całość doprawiona prostą, aczkolwiek przyjemną i kolorową grafiką. Polska wersja językowa. Cena regularna: 35,99.
Cena promocyjna: 26,99 zł

"Stellaris"

Prawdopodobnie najlepsza obecnie gra "4X" czyli gra, która polega na eksploracji, ekspansji, eksploatacji i eksterminacji. Szczególnie atrakcyjna dla fanów science-fiction. Wybieramy lub tworzymy inteligentny gatunek, który właśnie wchodzi w "erę kosmiczną" i zaczynając od jednej planety prowadzimy ekspansję mającą na celu stworzenie galaktycznego imperium, niszcząc, zniewalając lub zjadając napotkane cywilizacje. Można również tworzyć pokojowe federacje z innymi gatunkami. Gra wymagająca, złożona i czasochłonna. Rozgrywka w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą. Bardzo ładna oprawa graficzna i świetna ścieżka dźwiękowa. Gra cały czas jest rozwijana poprzez darmowe patche i płatne dodatki. Niech za zachętę posłuży fakt, że po opracowaniu odpowiednich technologii można np. podbijać planety przy pomocy armii androidów dosiadających ksenomorfy. Polska wersja językowa. Cena regularna 142,99.
Cena promocyjna: 57,19 zł.

"Chess Puzzles"

Mała perełka dla osób lubiących szachy. Zbiór łamigłówek w których w ciągu określonej liczby ruchów musimy osiągnąć dany cel np. szach mat w 3 ruchach. Gra warta sprawdzenia szczególnie ze względu na niską cenę. Brak polskiej wersji językowej nie powinien być w tym przypadku dużym problemem. Cena regularna: 7,19.
Cena promocyjna: 1,79 zł
.

"Kozacy 3"

Jedyny wymieniony tutaj klasyczny RTS. Ze względu na mieszane opinie jest wyjątkiem o którym wspominałem we wstępie. Właściwie są to niemal pierwsi "Kozacy" z poprawioną grafiką. Jeśli ktoś był fanem starszych gier z cyklu to prawdopodobnie i nowa odsłona "Kozaków" przypadnie mu do gustu. Polska wersja językowa. Cena regularna 71,99.
Cena promocyjna: 28,79 zł

"Plague Inc: Evolved"

Gra której celem jest zniszczenie ludzkości. Musisz zaprojektować wirusa w sposób by jak najszybciej rozprzestrzenił się po globie i zaraził jak najwięcej osób. Ludzie się bronią i mogą stworzyć lek oraz szczepionki, by powstrzymać epidemie. Najbardziej realistyczny symulator rozprzestrzeniania się chorób w branży gier. Polska wersja językowa. Cena regularna 53,99.
Cena promocyjna: 21,59 zł

"Hearts of Iron IV"

Kolejna wielka strategia Paradoxu. Tym razem należy poprowadzić swoje państwo ku zwycięstwu podczas Drugiej Wojny Światowej. Cała planeta jest polem bitwy. Mamy wpływ na ustrój i doktryny polityczne w naszym państwie. Tworzymy frakcje, prowadzimy handel, by nie zabrakło nam zasobów do nakarmienia wojennej maszyny, ale przede wszystkim tworzymy armie i posyłamy je do boju. Naszym celem jest przetrwanie lub dominacja. Dzięki naszym staraniom Polska może wyjść zwycięska z wojennej zawieruchy. Polska wersja językowa. Cena regularna 142,99.
Cena promocyjna: 57,19 zł
.

Obecnie bardziej opłacalna jest oferta na Humble Bundle gdzie za równowartość 12 dolarów dostaniemy "Hearts of Iron IV" i kilka innych gier.

"Sid Meier's Civilization V: Complete"

"Cywilizacja 5" ze wszystkimi dodatkami. Turowa strategia w której prowadzimy swoją cywilizacje do dominacji na wybranej planszy. Seria ma bardzo wielu oddanych fanów, a jeśli ktoś chce sprawdzić czy tego typu zabawa mu odpowiada to ma dobrą ku temu okazje. Podobno bardzo wciągająca rozgrywka i wymagająca poświęcenia dużej ilości czasu. Brak polskiej wersji językowej(jest w wersji na Windowsa). Cena regularna: 611,40.
Cena promocyjna: 50,44 zł

Sid Meier’s Civilization VI - dostępna jest również nowsza wersja gry. Zmieniona oprawa graficzna i pod wieloma względami rozgrywka. Pełna polska wersja językowa. Cena regularna: 257,90. Cena promocyjna: 103,16 zł

"Crusader Kings II"

Gra Paradoxu osadzona w średniowieczu. Rozgrywka jest oparta na symulowaniu systemu feudalnego. Celem gry nie jest o tyle doprowadzenie do rozkwitu wybranego królestwa/księstwa/hrabstwa, co osiągnięcie jak największych wpływów swojej dynastii. Chyba najmniej przystępna duża strategia Paradoxu, ale jeśli uda się zrozumieć mechanizmy rządzące rozgrywką to może być źródłem satysfakcjonującej oraz wciągającej zabawy. Gra ciągle rozwijana mimo upływu lat, z dużą ilością dodatków. Sytuacja podobna jak w przypadku "Europy Universalis IV". Polska wersja językowa. Cena regularna: 142,99.
Cena promocyjna: 35,74 zł
.