Najlepsze utwory muzyczne w grach. Nasz subiektywny TOP 20

Strona główna Wideo Gry

O autorze

Zdarza się, choć z pewnością rzadziej niż byśmy chcieli, że gra okraszona jest tak dobrą muzyką, że po prostu musi się ona znaleźć na podręcznym odtwarzaczu mp3. Postanowiliśmy podzielić się z Wam naszymi typami najlepszych utworów z gier komputerowych - i już na wstępie podkreślamy: jest to nasz subiektywny wybór. Wiadomo, że gusta muzyczne są różne i u każdej osoby lista ta wyglądałaby inaczej, liczymy też, że podpowiecie nam kilka ciekawych pozycji do odsłuchania w komentarzach.

Oczywiście pomijamy takie gry jak Tony Hawk Pro Skater 2 czy Burnout Paradise, gdzie usłyszeć można takie kapele jak Rage Against The Machine czy Alice In Chains. Podkreślamy też, że lista dotyczy konkretnych utworów, a nie całej ścieżki. Najlepszym przykładem jest nasze pierwsze miejsce - ten konkretny utwór uznaliśmy za najlepszy, ale gdybyśmy oceniali całą ścieżkę dźwiękowa, to nie zajęła by ona tak wysokiej pozycji.

Honorowe wzmianki

Jest przynajmniej kilka utworów, które nie znalazły się w naszym zestawieniu, ale dzielnie zasilały ławkę rezerwowych. Oto te utwory:

Hell March [C&C Red Alert]

Autorem muzyki do Red Alert jest kompozytor polskiego pochodzenia, Frank Klepacki. Hell March to najbardziej znany utwór z tej gry, który w różnych aranżacjach pojawiał się w kolejnych odsłonach serii. Muzyka do Red Alert zdobyła wiele nagród, min. za najlepszą muzykę do gry roku 1996 według PC Gamera - a było z kim konkurować, bo to w tym roku w grze komputerowej mogliśmy usłyszeć Trenta Reznora z Nine Inch Nails w muzyce do…

Quake Theme [Quake]

Za muzykę (ale też efekty dźwiękowe) w pierwszym Quake'u odpowiada Trent Reznor czyli frontman Nine Inch Nails. Muzyka jaką stworzył jest klimatyczna i „mocno ambientowa” - chwilami, w ferworze walki, może się wydawać, że wcale jej nie ma. Sam Reznor w wywiadzie tak mówił o swoim dziele: "to nie muzyka, to faktury, ambience, dźwięki wirującej maszyny, itd. Staraliśmy się zrobić najbardziej złowieszczą, depresyjną, przerażającą rzecz ... to było zabawne”.

The Final Fight [Turrican 2]

Muzyka do Turrican 2 stworzona przez Chrisa Huelsbecka przez wielu uznawana jest za jego największe osiągnięcie, a trzeba podkreślić, że jest to autor, który stworzył muzykę do wielu znanych gier, min. The Great Giana Sisters, R-Type, Star Wars: Rogue Squadron. Muzyka z Turricana doczekała się nawet orkiestrowej wersji.

Main Theme [Doom 3]

Muzyczny motyw przewodni do trzeciej części Dooma skomponowany przez Clinta Walsha przypomina bardziej jakiś B-Side zespołu Tool (z okresu pomiędzy Aenima, a Lateralus), aniżeli utwór lecący sobie w menu gry komputerowej. Co ciekawe, reszta utworów jest już zupełnie inna, spokojna, ambientowa, ale cały czas złowieszcza.Lista właściwa:

20. "Final Confluence" [Journey]

Naszą listę otwiera muzyka do gry Journey. Jest to idealny przykład soundtracku konkretnie do gry, gdzie muzyk - w tym przypadku Austin Wintory, ściśle współpracował z zespołem deweloperskim, aby idealnie wpasować muzykę pod to co aktualnie dzieje się na ekranie. Cała ścieżka jest fenomenalna, a jeśli mielibyśmy wskazać ten jeden utwór, to jest nim "Final Confluence".

Gra do nabycia w platformie PlayStation Store.

19. "Suicide Mission" [Mass Effect 2]

W drugim Mass Effect z jednej strony mamy klasyczną symfoniczną muzykę jaka często towarzyszy tak epickim produkcjom, z drugiej strony mamy klasyczną muzykę sci-fi, która podobno zainspirowana była muzyką z filmu Blade Runner oraz twórczością niemieckiej formacji Tangerine Dream. Oba oblicza, choć tak od siebie różne, idealnie komponują się z poczynaniami niejakiego Sheparda. Ścieżka dźwiękowa do Mass Effect 2 to prawie dwugodzinna uczta dla ucha - a na wyróżnienie zasługuje min. utwór "Suicide Mission".

Gra do nabycia w platformie Steam.

18. "Title theme" [Super Mario World]

Nie jest to może muzyka, którą zabralibyśmy ze sobą w podróż autobusem czy pociągiem, ale po prostu nie mogliśmy pominąć otwierającego motywu muzycznego z pierwszej SNES-owej odsłony przygód znanego wszystkim hydraulika. Za muzykę odpowiadał Koji Kondo, który jest prawdziwym weteranem tworzenia muzyki do gier - zaczynał w 1983 roku i tworzy do dzisiaj.

Gra do nabycia w sklepie Nintendo.

17. "Sky, Ocean and Earth" [Dragon Quest 8]

Stworzenie takiej muzyki, która ma być słuchana przez gracza przez wiele godzin i się nie nudzić, ani wręcz nie męczyć, to zadanie trudne, ale nie dla Koichi Sugiyamy. Kompozytor ten towarzyszy tytułowi Dragon Quest od samego początku i cały czas produkuje muzykę do najnowszych odsłon. Nasz topowy utwór z Dragon Quest VIII to "Sky, Ocean and Earth".

Gra do nabycia min. w platformie Google Play.

16. "Bynn the Breaker" [Bastion]

Zdarza się, że deweloper gry nie zdaje sobie sprawy z tego jak dobrą ścieżkę dźwiękową opracował dla swojej gry i nawet nie planował wydania jej choćby w cyfrowej formie. Deweloperem takim był Supergiant Games, a grą ich pierwsze dzieło - Bastion. Fani jednak wymusili na twórcach wydanie muzyki, najpierw w wersji cyfrowej, a później na krążku - sprzedało się ponad 30 tysięcy egzemplarzy, co jest niezłym wynikiem biorąc pod uwagę, że samą grę kupiło 500 tysięcy osób. Nasz ulubiony utwór to "Bynn the Breaker", ale cała ścieżka warta jest wysłuchania - na album składają się również utwory okraszone wokalem.

Gra do nabycia w platformie GOG.

15. "Town" [Diablo]

Podkład muzyczny w pierwszym Diablo nie należał do najdłuższych - około 25 minut, jednak odpowiedzialny za muzykę Matt Uelmen zadbał o to, aby gracz nie czuł znużenia ciągle powtarzającymi się utworami i chyba mu się to udało, bo narzekających na muzykę w Diablo brak. Najbardziej kultowym naszym zdaniem jest utwór "Town".

14. "Secret of The Forest" [Chrono Trigger]

Muzyka do Chrono Triggera za którą w większości odpowiada Yasunori Mitsuda to aż 3 płyty, czyli ponad 2,5 godziny słuchania. Do dnia dzisiejszego powstało wiele aranżacji, min. acid-jazzowa kompilacja czy nagrana przy współudziale orkiestry symfonicznej. My skupiamy się na oryginalnej ponadczasowej wersji. Jeśli nie macie ochoty słuchać całej ścieżki - posłuchajcie naszego ulubionego utworu: "Secret of The Forest".

Gra (w wersji NDS) do nabycia w sklepie Amazon.

13. "Halo" [Halo: Combat Evolved]

Soundtrack z gry Halo: Combat Evolved z pewnością zasługuje na to, aby znaleźć się w tym zestawieniu. Filmowa wręcz muzyka skomponowana przez Martina O'Donnella wpada w ucho i nie chce z niego wyjść, a na szczególna wzmiankę zasługuje utwór… "Halo".

12. "Hyrule Field" [The Legend of Zelda: Ocarina of Time]

Muzyka w Ocarina of Time musiała być dobra, to w końcu istota część samej gry - tytułowa okaryna to instrument z grupy aerofonów wargowych (jeśli ktoś nie wie). Naszym ulubionym utworem jest "Hyrule Field", a za skomponowanie ścieżki dźwiękowej odpowiadał Koji Kondo, który gości już na naszej liście.

Gra do nabycia w sklepie Nintendo.

11. "Pascal" [Nier: Automata]

Nier: Automata może się pochwalić trzy płytowym soundtrackiem - i tak jak gra jest ucztą dla palców, muzyka z gry to uczta dla ucha. Część utworów okraszona jest wokalem, tutaj ciekawostka: w zależności od tego jaki język został wybrany, wokal w niektórych utworach będzie dopasowany do tego wyboru. Inną ciekawostką jest to, że wiele utworów okraszonych jest wokalem w języku, który nie istnieje, został stworzony na potrzeby gry, a inspirowany był min. celtyckim. Utworem który spodobał się nam najbardziej jest "Pascal".

Gra do nabycia w platformie Steam.

10. "It's Construction Time!" [Dungeon Keeper]

Muzyka do Dungeon Keepera spełnia wszystkie wymogi dobrej ścieżki do gry: nie przeszkadza, wprowadza w nastrój i wpada w ucho. Odpowiedzialny za muzykę Russell Shaw (znany chociażby z muzyki do Syndicate) spisał się na medal, choć pod względem długości, ścieżka wypada raczej blado - niespełna 30 minut słuchania, ale za to gracze dostali ją w formacie Audio CD na krążku z grą, co było niegdyś popularną praktyką. Nasz ulubiony kawałek to “It's Construction Time!”.

Gra do nabycia w platformie GOG.

9. "The Last of Us" [The Last of Us]

Kompozycje Gustavo Santaolalla towarzyszące graczowi podczas wędrówki w The Last Of Us trzeba nazwać arcydziełem. Miks min. ambientu, gitary, skrzypiec i ciszy tworzą emocjonalną muzykę, do której każdy kto zanurzył się w ten postapokaliptyczny świat z chęcią wraca. Przykładem niech będzie utwór... "The Last of Us" (aka. main theme).

Gra (PS4) do nabycia min. w sklepie Morele.net.

8. "Quad Machine" [Quake 2]

Industrialna muzyka stworzona głównie przez Sonic Mayhem na potrzeby drugiego Quake’a musiała się znaleźć w naszym zestawieniu. Cała ścieżka warta jest odsłuchania, ale najbardziej spodobał nam się utwór "Quad Machine". Nic tylko słuchać.

Gra (w zestawie z innymi grami z serii i dodatkami) do nabycia min. w sklepie Morele.net.

7. "Room Of Angel " [Silent Hill 4]

To nie najbardziej rozpoznawalny utwór z serii Silent Hill jest naszym typem, choć uważamy, że jest świetny. Idziemy kilka części dalej... Czwarty Silent Hill nie był z pewnością najlepszą odsłoną serii, ale to właśnie tam, na ścieżce dźwiękowej skomponowanej przez Akirę Yamaoka znajdował się utwór "Room Of Angel" zaśpiewany przez Mary Elizabeth McGlynn, który wyjątkowo przypadł nam do gustu.

6. "Intro" [Lotus Turbo Challenge 2]

Jeśli jesteście na tyle młodzi, że fenomen Amigi was ominął - niech muzyka z Intra do Lotus Turbo Challenge 2 będzie tą, na podstawie której wyrobicie sobie zdanie o możliwościach muzycznych tego wiekowego już sprzętu. Ciekawostką jest, że w utworze umieszczono przekaz podprogowy, który brzmiał TAK.

5. „The Trail” [Wiedźmin 3]

Muzyka do trzeciej odsłony przygód Geralta to wspólne dzieło Marcina Przybyłowicza, Mikolai Stroinskiego i zespołu Percival. Gra wszystkim znana i prawie przez wszystkich lubiana, a muzyka pewnie wpadła Wam w ucho, nie ma więc sensu się nad nią rozwodzić - jest dobra, bardzo dobra i jeśli macie grę, to macie też od razu dostęp do muzyki w formacie MP3. Naszym typem jest „The Trail”.

Gra (w wersji GOTY) do nabycia w platformie GOG.

4. „There Is No Law Here” [Brigador]

Na czwartym miejscu naszego zestawienia umieszczamy utwór „There Is No Law Here” z indyka Brigador. Ponownie zachęcamy do zapoznania się z całą ścieżką, bo jest zwyczajnie bardzo dobra, jak i z samą grą, która została bardzo ciepła przyjęta zarówno przez graczy jak i recenzentów.

Gra (w wersji Up-Armored) do nabycia w platformie GOG.

3. "Town (fight)" [Painkiller]

Pamiętacie jeszcze Painkillera? Polskiego FPS’a o którym mówił kiedyś cały growy świat? Grywalność i dobra grafika to nie jedyne czym gra mogła się pochwalić, muzyka też była tutaj na najwyższym poziomie. Gra posiadała dwa oblicza muzyczne: ambientowe, za które odpowiadał Marcin 'Cedyń' Czartyński oraz bitewne, gdzie posłuchać możemy min. twórczości Adama "Skorpika" Skorupy. Nam do gustu przypadł bitewny fragment z poziomu Town.

Gra (w wersji Black) do nabycia w platformie GOG.

2. "Prelude" [Final Fantasy 7]

Wybrać jeden utwór z Final Fantasy 7 do tego zestawienia okazało się zadaniem trudnym, dlatego po prostu wybraliśmy utwór otwierający "Prelude". Miejcie jednak na uwadze, że cała ścieżka jest warta uwagi i zajmuje aż 4 płyty CD, co przekłada się na ponad 4 godziny słuchania. Nobuo Uematsu stworzył iście filmową ścieżkę dźwiękową, każdy utwór idealnie oddaje klimat tego co właśnie dzieje się na ekranie i kto na tym ekranie jest.

Gra do nabycia w platformie Steam.

1. "The Twelve Towers" [Uncharted 4]

Na szczycie naszego zestawienia umieszczamy muzykę z gry Uncharted… ale nie główny motyw (Nate's Theme), który towarzyszy wszystkim odsłonom i który swoją drogą też warto poznać. Naszym typem jest utwór „The Twelve Towers” ze ścieżki dźwiękowej do Uncharted 4. Henry Jackman stworzył fenomenalny, melodyjny, dynamiczny i chwytający za serce utwór, który idealnie wpisuje się w narrację gry (dajcie utworowi chwilę - długo się rozkręca).

Gra do nabycia min. w sklepie Morele.net.

Gusta, guściki...

Tak jak zostało to podkreślone na początku, jest to nasz subiektywny wybór, Wasze top-listy z pewnością wyglądają inaczej i chętnie wysłuchamy Waszych typów - dajcie znać w komentarzach, a na obrazku poniżej możecie zobaczyć, które gry według większości graczy mogą się pochwalić najlepszą muzyką. Jest to fragment tabelki z wpisu "List of video game soundtracks considered the best" via Wikipedia.

© dobreprogramy