Najlepszy antywirus na Androida: wybór jest spory, konieczność coraz większa

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Zasadność korzystania z antywirusów na Androidzie bywa często kwestionowana. Mówi się, że malware zagraża głównie tym, którzy instalują sobie jakiś alternatywny sklep z oprogramowaniem z Chin czy Rosji. Czy tak jest faktycznie? Ostatnio Trend Micro odkryło w sklepie Play ponad 800 aplikacji zarażonych szkodnikiem Xavier, wykradającym ze smartfonów wrażliwe dane. W tej sytuacji dobry antywirus może faktycznie być ostatnią linią obrony. Ale który z licznie dostępnych antywirusów na Androida jest dobry? Pomocą w wyborze mogą być badania niemieckiego instytutu AV-TEST, który przedstawił właśnie wyniki testów najpopularniejszych programów zabezpieczających na Androida.

Przetestowano 20 różnych produktów w ich najnowszych wersjach, korzystając z ich domyślnych ustawień, z dostępem do działających w chmurze usług wspomagających. Brano pod uwagę zarówno poziom zapewnianej ochrony, jak i wygodę użytkowania oraz kulturę pracy. Test wykrywalności malware został przeprowadzony na 3197 najnowszych próbkach, jak i 3006 próbkach z ostatniego miesiąca.

Osiem produktów okazało się niezawodnych pod względem skuteczności wykrywania malware – wykryły one wszystkie zagrożenia, zarówno najnowsze, jak i te z ostatniego miesiąca. Były to:

O doskonały wynik otarły się zaś Kaspersky Lab Internet Security, McAfee Mobile Security oraz Trend Micro Mobile Security, przepuszczając pojedyncze próbki szkodników. Najgorszy okazał się chiński NSHC Droid-X, który w czasie testu przeoczył ponad 200 zagrożeń.

Który z tych ośmiu najbardziej niezawodnych antywirusów okazał się najwygodniejszy? Doskonały wynik w tym kontekście oznacza minimalny narzut na wydajność i zużycie energii, małe obciążenie ruchu sieciowego i brak fałszywych alarmów. Najwyższe wyniki uzyskały tu AhnLab V3 Mobile Security, Antiy AVL, Bitdefender Mobile Security, Cheetach Mobile Security, G Data Internet Security, Norton Mobile Security, Sophos Mobile Security, Tencent WeSecure oraz Trend Micro Mobile Security. Spośród pozostałych – bez zarzutu sprawowały się Avast Mobile Security, Avira Antivirus Security, ESET Mobile Security, Ikarus mobile.security, Kaspersky Lab Internet Security, NSHC Droid-X i ONE App Max.

Pozostaje jeszcze kwestia atrakcji, w jakie producenci mobilnych antywirusów wyposażają swoje rozwiązania. To najczęściej zabezpieczenia antykradzieżowe, blokada połączeń, filtr wiadomości, ochrona przeglądarki, kontrola rodzicielska, kopia zapasowa i szyfrowanie danych. Najbogatsze „dodatkowe wyposażenie” oferują antywirusy Trend Micro Mobile Security i Sophos Mobile Security – widać jednak, że to jest właśnie ten aspekt, którym producenci chcą się wyróżnić. Niektórzy wręcz zachwalają brak jakichkolwiek dodatkowych funkcji (np. ONE App MAX), inni stawiają na prawdziwe kombajny.

Jak widać, w ciągu ostatnich lat sprawność androidowych antywirusów znacznie wzrosła, pojawiło się też sporo nowych produktów bardzo wysokiej jakości, które niekoniecznie są jednak znane na naszym rynku. Może warto je sprawdzić?

© dobreprogramy