Najwięcej błędów w Firefoksie?

Strona główna Aktualności

O autorze

Sporo kontrowersji wywołuje raport Bit9, według którego przeglądarka Firefox zajęła pierwsze miejsce w tegorocznej edycji niechlubnego rankingu aplikacji konsumenckich z największą liczbą krytycznych luk w zabezpieczeniach.

Według specjalistów z Bit9, w wersjach 2 i 3 popularnej przeglądarki spod znaku liska znaleziono w 2008 roku dokładnie 40 luk oznaczonych jako krytyczne. Na drugim miejscu uplasował się Adobe Acrobat w wersjach 8.1.2 o 8.1.1, gdzie wykryto 31 usterek. Trzecie miejsce przypadło komunikatorowi MSN Messenger w wersji 4.7 i 5.1, który zanotował 19 luk.

Przed wyciąganiem jakichkolwiek wniosków z raportu warto zapoznać się z zasadami, według których został sporządzony. W większości przypadków producenci wydali bowiem poprawki do zauważonych luk, ale raport uwzględnił je, ponieważ nie istniało bezpłatne, ogólnodostępne narzędzie dla firm do centralnego i automatycznego aktualizowania aplikacji (np. takie, jak Windows Server Update Services pozwalające zarządzać patchowaniem systemów Windows i wielu aplikacji Microsoftu). Jako że badanie skierowane jest raczej do firm, analitycy Bit9 zajmowali się tylko tymi aplikacjami, które w kwestii aktualizacji polegają na użytkowniku. Ponadto w raporcie brano pod uwagę nie tylko najnowsze edycje (pod warunkiem, że nadal są dostępne do pobrania).

Z raportem można zapoznać się dokładniej po zarejestrowaniu się na stronach Bit9.

© dobreprogramy