Naloty ''cyber patroli'' w Puławach

Strona główna Aktualności

O autorze

W sobotę rano policja weszła jednocześnie do 28 puławskich mieszkań. Działania "cyber patroli" ukierunkowane były na osoby, które bezprawnie rozpowszechniały w sieci duże ilości utworów chronionych prawem autorskim. Namierzeni Internauci wykorzystując sieci peer-to-peer (P2P) udostępniali innym osobom programy, gry oraz muzykę i filmy. Puławski rekordzista udostępniał ponad 117 GB danych.

Większość programów P2P wymaga otwarcia dostępu do swoich zasobów tak więc aby móc pobierać muzykę i filmy, (na co prawo zezwala) należy umożliwić również pobieranie swoich zasobów, (co jest niedozwolone w przypadku udostępniania utworów chronionych prawem autorskim).

Podczas sobotnich działań policja zabezpieczyła 30 komputerów (w tym 4 laptopy) oraz blisko 900 płyt CD-R i DVD-R. Wartość zabezpieczonego sprzętu można szacować na kwotę ponad 60 tys. zł. Osoby, które bezprawnie rozpowszechniały utwory to w większości gimnazjaliści, licealiści oraz studenci. Jak sami mówili policji zdawali sobie sprawę z faktu, że ich działalność jest niezgodna z prawem. Przyznawali, że słyszeli o działaniach Policji, zabezpieczeniach komputerów oraz konsekwencjach karnych. Mieli jednak nadzieje, że ich to nie spotka. Policjanci zapowiadają, że tego typu akcje będą kontynuowane na terenie całego województwa.

Jak zaznacza policja za nielegalne rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Oczywiście tak wysokie kary nie grożą nieletnim.

© dobreprogramy

Komentarze