reklama

Naloty w akademikach Politechniki Gdańskiej

Strona główna Aktualności

O autorze

Policja dokonała przeszukań w pokojach kilku akademików Politechniki Gdańskiej.

Ponieważ nie ma jeszcze oficjalnej informacji na temat tego wydarzenia, większość doniesień prasowych bazuje na wypowiedziach studentów politechniki, nie zawsze spójnych. Wiele z nich można znaleźć na blogu Karola 'Zal' Zalewskiego. Udało nam się jednak dotrzeć także do innych źródeł informacji i podjąć próbę odtworzenia wydarzeń.

Podobnie jak w przypadku innych tego typu akcji, policjanci nie chodzili od drzwi do drzwi. Mieli listę konkretnych osób, które były podejrzane o piractwo. Niemniej odwiedzając daną osobę sprawdzali także komputery innych mieszkańców danego pokoju. Wbrew niektórym pogłoskom nalot był tylko jeden, rozpoczął się o 7:30 rano. Policjanci mieli pozwolenie na wejście do akademików wydane przez prorektora ds. kształcenia oraz nakaz prokuratora. Osobom podejrzanym odebrano całe komputery. Takie postępowanie policji, jak pokazują poprzednie akcje, jest standardem. Poszukiwano także płyt CD i innych nośników. Przeszukanie jednego pokoju zajmowało ok. 2 godzin. Sprawdzono pokoje w sześciu akademikach.

Policja odwiedziła także serwerownię, w której stał serwer z hubem programu do wymiany plików Direct Connect. Ponieważ funkcjonariusze nie posiadali komputera z interfejsem SAS, także w tym przypadku zabrano cały komputer a nie tylko same dyski. Zarekwirowano także różne twarde dyski, które leżały luzem w serwerowni.

Niewiele wiadomo o genezie samej akcji. Pojawiły się głosy, że policja szukała osób udostępniających utwory zespołu Feel. Należy jednak uznać za mało prawdopodobne aby przeszukanie miało miejsce ze względu na utwory jednego wykonawcy. Jest ona najprawdopodobniej wynikiem toczącego się już dłuższy czas postępowania wszczętego na wniosek jednej z organizacji zajmujących się ochroną praw autorskich. Podobno bazowano na logach z kwietnia. Z drugiej jednak strony jest mało prawdopodobne aby osoby, których pokoje przeszukano, były wytypowane na podstawie logów z akademickiego huba DC. Ponadto wydaje się, ze osoby te zostały wytypowane w sposób mniej lub bardziej losowy.

Na dalsze informacje należy poczekać do czasu wydania oficjalnego komunikatu przez policję.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama