NanoScan i TotalScan wspierają Firefoksa

Strona główna Aktualności

O autorze

W połowie marca pisaliśmy o nowych, ekspresowych skanerach antywirusowych online firmy Panda Software - NanoScan i TotalScan. Według zapewnień producenta proces skanowania przez pierwszego z nich trwa... jedną minutę. Wadą obu rozwiązań było jednak wspieranie wyłącznie przeglądarki Internet Explorer. Było - ponieważ oba skanery współpracują już także z Firefoksem.

Przypomnijmy, że NanoScan umożliwia przeprowadzenie podstawowego skanowania pamięci operacyjnej komputera w poszukiwaniu wirusów, komponentów szpiegujących i innego złośliwego oprogramowania. Do uruchomienia skanera wymagana jest instalacji kontrolki ActiveX (Internet Explorer) lub wtyczki (Firefox) o wielkości kilkuset kilobajtów. Według producenta skanowanie ma trwać około minuty. W rzeczywistości może to trwać trochę dłużej ale i tak jest to świetny wynik. Jak deklaruje producent, baza sygnatur NanoScana wynosi blisko 900 tys. pozycji i jest co kilka, kilkanaście minut aktualizowana. Warto jednak zaznaczyć, że ilość sygnatur nie musi być dowodem wysokiej skuteczności.

Oczywiście samo skanowanie pamięci nie gwarantuje wykrycia wszystkich złośliwych kodów znajdujących się w komputerze. Jeżeli chcemy przeprowadzić dokładniejszą analizę możemy skorzystać z bardziej zaawansowanego skanera o nazwie TotalScan. Pracuje on w dwóch trybach: szybkim (Fast) mającym trwać około 5 min (w praktyce może to być nawet kilka razy dłużej) lub pełnym (Full) zajmującym wg producenta godzinę czasu (w praktyce w zależności od wielkości dysku i ilości plików). W obu trybach wymagane jest zainstalowanie kolejnego komponentu oraz pobranie sygnatur wirusów o łącznej objętości około kilkudziesięciu megabajtów. Podczas skanowania w trybie Fast sprawdzana jest już nie tylko pamięć komputera ale także newralgiczne foldery na dysku twardym (w tym folder systemowy). W trybie Full sprawdzana jest już zawartość całego dysku.

TotalScan znacznie różni się od NanoScana nie tylko pełniejszą analizą ale także ilością sygnatur (według producenta jest ich ponad 975 tys.), analizą heurystyczną pozwalającą na wykrycie wirusów do których nie opracowano jeszcze sygnatur ale co najważniejsze - pozwala nie tylko na wykrywanie ale i usuwanie wykrytych zagrożeń. Ta ostatnia opcja docelowo będzie wymagała opłaty (Total Scan, podobnie jak NanoScan, jest jeszcze w fazie testów beta).

© dobreprogramy