Nanocząstki metaliczne sposobem na wyższą stabilność i bezpieczeństwo pamięci DRAM

Nanocząstki metaliczne sposobem na wyższą stabilność i bezpieczeństwo pamięci DRAM

Źródło: Depositphotos
Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak
08.09.2018 20:45

Kiedy gęsta pamięć dynamiczna pracuje z dużą szybkością, pojawia się ryzyko wystąpienia zjawiska zwanego przeskokiem bitu, czyli niepożądanej zamiany wartości jednego bitu wskutek występujących zakłóceń. Może to prowadzić zarówno do niestabilności sprzętu, jak i – co gorsza – ataku metodą Rowhammer, którego na dzień dzisiejszy nie da się w pełni zneutralizować. Ale pewien zespół badawczy, złożony z pracowników Indyjskiego Instytutu Technologii (IIT) w Roorkee i amerykańskiej firmy Applied Materials, zajmującej się inżynierią materiałową w kontekście półprzewodników, deklaruje, że właśnie odnaleziono sposób na wyeliminowanie wszystkich bolączek DRAM. Tym sposobem ma być implantacja do krzemu nanocząstek metalicznych.

Jak ujawniono na łamach specjalistycznego magazynu IEEE Electron Device Letters, nanocząstki metaliczne należałoby wprowadzić do bramki tranzystora dostępowego, która ma inny potencjał niż elektroda bramkowa. Dzięki temu powstanie ponoć kanał prądowy, izolujący komórki pamięci.

Źródło: IEEE Electron Device Letters
Źródło: IEEE Electron Device Letters

Brzmi to intrygująco, prawda? Cały ten proces charakteryzuje się jednak pewną wadą, a mianowicie na ten moment jest czysto teoretyczny. Badacze twierdzą, że wszystkie obliczenia zwiastują sukces, z tym że najpierw należy wynaleźć metodę umożliwiającą umieszczenie wspomnianych nanocząstek w konkretnym miejscu struktury krzemowej. – Umieszczenie nanocząstek metalicznych w procesie litograficznym jest krokiem nieco krytycznym – przyznaje prof. nadzw. IIT Sanjeev Manhas, współautor niniejszego opracowania. – Będzie to wymagało dodatkowych kroków w konwencjonalnym procesie produkcyjnym DRAM – dodaje Arvind Kumar z Applied Materials.

W tej chwili grupa wyraża nadzieje, że swym pomysłem zainteresuje wiodących producentów pamięci jak Micron, Hynix czy Samsung. Niemniej sądząc po skali trudności całego przedsięwzięcia, ciężko spodziewać się entuzjastycznych reakcji, choć jest to na pewno kusząca wizja przyszłości. Wyeliminowanie przeskoku bitu byłoby prawdziwym kamieniem milowym w dziedzinie rozwoju pamięci dynamicznej, na który wielu czeka z utęsknieniem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)