Sprzęt

Strona główna Sprzęt Napędy
Lg DVD-RW GTC0N

Lg DVD-RW GTC0N

Napędy

Producent: LG, Interfejs: Serial ATA, Typ: nagrywarka DVD

Napędy optyczne

Chociaż jeszcze kilka lat temu mało kto wyobrażał sobie komputer bez napędu optycznego, dzisiaj nowy komputer z powodzeniem może sobie radzić bez niego. System operacyjne najczęściej wgramy z dysku flash, gry pobierzemy z internetu, zaś niezbędne oprogramowanie biurowe może działać w chmurze. Mimo to są sytuacje, w których napęd wciąż może być przydatny.

Wybierając napęd warto od razu zdecydować się na nagrywarkę. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko czytanie gotowych płyt, ale także wypalanie własnych. Jeśli budżet na to pozwala, zamiast napędu DVD warto wybrać model odczytujący płyty Blu-Ray. Pozwoli to uruchamiać na komputerze filmy w wysokiej rozdzielczości kupione w tradycyjnym sklepie na nośniku.

Napęd optyczny jest dziś w komputerach dość rzadko wykorzystywany. Wciąż jednak okaże się niezastąpiony na przykład u tych użytkowników, którzy kupują muzykę na płytach CD, ale chcą móc ją zdigitalizować, na przykład po to, by wgrać elektroniczną wersję piosenek do telefonu komórkowego czy serwera NAS. Jeśli wystarczająca okaże się nagrywarka DVD, należy przygotować się na stosunkowo niewielki wydatek nawet poniżej 50 złotych. Z płytami Blu-Ray poradzą sobie urządzenia za kilkaset złotych.