r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Narzędzie do testowania wydajności DNS od Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Uruchomienie publicznych serwerów DNS przez Google argumentowane było głównie troską o poprawę szybkości działania sieci. Co to jednak znaczy, że serwer DNS jest szybki lub wolny i jak faktycznie wpływa to na doświadczenie użytkownika? Takie pytanie postawił sobie jeden z inżynierów Google, Thomas Stromberg, który w ramach 20% czasu wolnego jaki pracownicy firmy mogą przeznaczyć na własne projekty napisał namebench - otwarte narzędzie do testowania wydajności serwerów DNS.

Narzędzie dostępne jest dla platform Mac OS X, Linux oraz Windows. Jest niezwykle proste w użyciu - instalujemy, uruchamiamy i rozpoczynamy pomiar. W zależności od zakresu testów wyniki pojawiają się w przeglądarce internetowej po kilku minutach. Rezultat działania programu to długa lista z wynikami pomiaru, wykresy ilustrujące różnice między poszczególnymi serwerami oraz trzy rekomendowane przez narzędzie, najszybsze w naszym otoczeniu DNSy, których użycie powinno zapewnić nam najbardziej komfortowe warunki korzystania z sieci. Lista testowanych serwerów obejmuje DNSy domyślnie skonfigurowane na komputerze użytkownika oraz szereg DNSów dostępnych publicznie. Można uzupełnić ją o dowolne inne, które chcielibyśmy przetestować.

Co interesujące, z publiczne serwery DNS uruchomione przez Google nie zawsze okazują się najszybsze - z wielu polskich lokalizacji działają bardzo przeciętnie. Często lepszy okazuje się konkurencyjny OpenDNS.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.