r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Natywna obsługa ZFS w Linuksie już we wrześniu

Strona główna Aktualności

Jak informuje serwis Phoronix, spółka technologiczna KQ Infotech planuje w przyszłym miesiącu wydać działający moduł ZFS dla jądra Linuksa. Pozwoli to na wprowadzenie obsługi systemu plików ZFS do wybranych dystrybucji Linuksa z pominięciem FUSE.

Firma KQ Infotech rozpoczęła prace nad portem ZFS dla Linuksa w drugiej połowie 2009 roku. Kilka dni temu przedstawiciele spółki ujawnili, że proces przenoszenia ZFS na system Linux został zakończony i z początkiem września ruszą zamknięte testy nowego rozwiązania. KQ planuje wydać kod swojego portu na licencji CDDL i nie przewiduje jego integracji z głównym kodem jądra Linuksa. Krok ten jest podyktowany brakiem zgodności licencji CDDL z GNU General Public License, na którym bazuje jądro Linuksa. Zespół KQ planuje udostępnić kod projektu 15 września - będzie on obsługiwał 64-bitowe systemy operacyjne, a pakiety RPM będą dostępne jedynie dla Fedory 12 oraz Red Hat Enterprise Linux 6 Beta 2. Instalacja ZFS będzie możliwa także w Ubuntu 10.04 LTS, jednak konieczne będzie w tym wypadku zbudowanie modułu jądra ze źródeł.

Niezgodność portu ZFS stworzonego przez KQ Infotech z licencją GPL może rodzić pewne problemy prawne, toteż przyszłość projektu nie jest pewna. Ponadto system Linux obsługuje obecnie nowoczesny system plików Btrfs mogący z powodzeniem konkurować z ZFS.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.