Naukowcy wynaleźli samoniszczący się tekst online

Strona główna Aktualności

O autorze

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie stworzyli program trwale usuwający tekst online. Projekt, nazwany Vanish, pozwala zdecydować czy i kiedy chcemy zniszczyć nasze publikacje.

Nie każdy Internauta chce by z czasem w sieci przechowywano coraz więcej danych w postaci jego tekstów, maili czy komentarzy. Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie postanowili zająć się tym problemem. Ich celem było umożliwienie przeciętnemu użytkownikowi podjęcia decyzji co do czasu jaki napisany przez niego tekst będzie widoczny online oraz w skrzynkach mailowych adresatów. W rezultacie prac powstał projekt nazwany Vanish.

Vanish poprzez plugin zainstalowany w przeglądarce Firefox umożliwia użytkownikowi szyfrowanie napisanego w przeglądarce tekstu. Niezależnie czy będzie to mail, czy wypowiedź na portalu typu Facebook, dany materiał będzie można przeczytać tylko przez określony wcześniej czas. Twórcy zapewniają, że później tekstu nie będzie się dało w żaden sposób odszyfrować. Niestety, co jednak nie dziwi, by przeczytać wypowiedzi zabezpieczone poprzez aplikację Vanish odbiorca musi mieć zainstalowany plugin.

Więcej szczegółów oraz instalator aplikacji dostępny jest na oficjalnej stronie projektu Vanish.

© dobreprogramy