NaviExpert 11.0 na bieżąco pokaże, ile zyskasz lub stracisz wybierając inną drogę

Strona główna Aktualności
image

O autorze

NaviExpert, jedna z najpopularniejszych w naszym kraju aplikacji nawigacyjnych, właśnie doczekała się dużej aktualizacji. Wersja 11.0 programu, wydana właśnie na Androida, pozwala kierowcom na znacznie sprawniejsze podejmowanie decyzji o wyborze trasy do celu. Spodoba się to przede wszystkim tym, którzy lubią jeździć po swojemu, nie ufając podejrzanym objazdom, oferowanym przecież nie tak rzadko przez oprogramowanie.

NaviExpert dawał do tej pory użytkownikom możliwość zapoznania się z kilkoma wariantami trasy – rekomendowanej, najszybszej i najkrótszej. Przedstawiając informacje o czasie trwania podróży oraz zużyciu paliwa, pozwalał kierowcy wybrać to, co najbardziej opowiadało jego potrzebom, a potem prowadził go do celu zgodnie z tym wyborem. Jeśli jednak w trakcie jazdy doszło do zmiany sytuacji drogowej, aplikacja na podstawie posiadanych informacji przeliczała trasę, tak by uniknąć powstającego korka. To właśnie dezorientowało wielu kierowców, zaskoczonych, że NaviExpert każe im jechać inaczej, niż się przyzwyczaili.

Wersja 11.0 aplikacji wprowadza mechanizm informowania na żywo o trasach alternatywnych, który ma upewnić kierowców co do objazdów, czy to wskazanych przez aplikację, czy też wynikających z ich opinii. W trakcie jazdy, na każdym skrzyżowaniu czy rozwidleniu pozwalającym na wybór innej drogi zobaczymy na żywo informacje o tym, jaki zysk lub stratę przyniesie wykonanie danego manewru. Aplikacja informuje też o kosztach, gdyby wybór wiązał się z wjazdem na drogę płatną.

Producent twierdzi, że informowanie w ten sposób o kosztach trasy ma tę zaletę, że nie dla każdego i nie zawsze liczy się czas dojazdu. Co z tego, że zaoszczędzi się kilka czy kilkanaście minut, skoro będzie to oznaczało konieczność jechania nielubianą trasą?

Sam sposób informowania o czasowych zyskach i stratach zaprojektowano tak, aby jak najbardziej ograniczyć rozpraszanie kierowców, którzy i tak w momencie, gdy zerkają na ekran nawigacji są już mniej skupieni na drodze, kiedy czekający ich manewr wydaje im się nieoczywisty. I faktycznie, po zainstalowaniu NaviExperta widać, że etykiety na których wyświetlane są informacje są czytelne i ułatwiają podjęcie decyzji.

NaviExperta 11.0 znajdziecie w naszej bazie aplikacji na Androida. Producent obiecuje, że w pierwszym kwartale przyszłego roku funkcję dynamicznego informowania o alternatywnych trasach wprowadzi do wersji na iOS-a. Wersja na Windows Phone raczej już chyba nie będzie rozwijana, ostatna aktualizacja jest z połowy 2015 roku.

© dobreprogramy