NaviFirm+ 3.2

Strona główna Windows Obsługa urządzeń mobilnych Inne programy dla urządzeń mobilnych
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

NaviFirm+ to niewielkie, ale niezwykle przydatne narzędzie dla wszystkich posiadaczy telefonów Nokia, którzy chcieliby pobrać oprogramowanie wewnętrzne (tzw. firmware) dla swojego urządzenia.

Program daje możliwość pobrania każdej, kiedykolwiek wydanej wersji firmware'u wydanego dla dowolnego modelu Nokii. Dzięki temu można nie tylko przywrócić fabryczne oprogramowanie telefonu, ale także zaktualizować je do najnowszej wersji, czy też zmienić na inną np. w języku polskim lub taką, która nie posiada ustawień i dodatków operatora telefonicznego (np. tapety albo animacji startowej). To ostatnie, choć technicznie możliwe, może się już jednak wiązać z utratą gwarancji.

Pomimo braku polskiej wersji językowej, NaviFirm+ jest banalnie prosty w obsłudze. Z poziomu jednego okna programu dokonuje się kolejno: wyboru modelu telefonu, wersji firmware'u i wariantu urządzenia które nas interesuje. W przypadku niektórych modeli liczba dostępnych wariantów może przysporzyć o ból głowy, stąd na każdym z etapów program daje możliwość filtrowania wyników. Aby uniknąć pomyłek, najlepiej wyszukiwać żądany firmware podając kod urządzenia, który zwykle znajdziemy na tabliczce znamionowej pod baterią. Na koniec pozostaje jedynie wskazanie elementów, które nas interesują i ewentualnie wskazanie odpowiedniego folderu na dysku twardym.

NaviFirm+ pobiera obrazy firmware'u bezpośrednio z serwerów producenta, dzięki czemu można mieć pewność, że oprogramowanie jest oryginalne, kompletne i niezmodyfikowane przez osoby niepowołane. Uboczną funkcjonalnością programu jest możliwość sprawdzenia kodów produktów dla wszystkich modeli i odmian telefonów, włącznie z wariantami dla poszczególnych rynków (krajów) i operatorów.

Narzędzie powstało w oparciu o program NaviFirm autorstwa użytkownika Epicbiznus z forum Symbian-Freak.com. Marco Bellino rozbudowuje je o kolejne funkcje - szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w pliku ReadMe.txt.

Od wersji 2.0 NaviFirm+ nastąpiły gruntowne zmiany. Silnik programu został przepisany, nie ma już problemu z pobieraniem obrazów po zmianach wprowadzonych przez Nokię, poprawiono listę product code'ów, zaimplementowano ulepszone buforowanie plikiów (teraz jest obsługiwane przez serwer), transmitowane pliki są kompresowane, poprawiony został także interfejs, a program automatycznie pobierze i zainstaluje swoje aktualizacje. Niestety obecnie program jest płatny - wymagane jest wniesienie symbolicznej donacji w wysokości min. 3 Euro poprzez PayPal (można tego dokonać z poziomu programu), jednak biorąc po uwagę przydatność narzędzia nie są to wygórowane oczekiwania ze strony autora.

Uwaga!

  1. NaviFirm+ nie daje możliwości przeprowadzenia samego procesu aktualizacji firmware'u. Do tego celu należy wykorzystać dedykowane narzędzia takie jak np. Maemo Flasher w przypadku smartfonów Nokia N900/N9.
  2. Wszelkie zmiany czy aktualizacje firmware'u powinny być wykonywane wyłącznie przez doświadczonych użytkowników ponieważ nieumiejętnie przeprowadzony proces może doprowadzić do uszkodzenia telefonu. Zmiana oprogramowania w okresie trwania gwarancji poza autoryzowanymi punktami serwisowymi firmy Nokia może ponadto skutkować utratą gwarancji.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
Dementor   38 #12 24.03.2016 23:24

Nie jest wart swojej ceny, są lepsze darmowe zamienniki.

darek719   42 #11 03.12.2015 11:53

po sprzedaniu noki i czasowym zamknięciu produkcji, powinni udostępnić za darmo.

  #10 02.12.2015 12:27

@chris996 (niezalogowany): nie pobiera...

  #9 13.09.2014 15:26

NaviFirm zrobił się płatny, ale jest dobra działająca alternatywa: Nokia Care Suite 5.0.
Po włączeniu wybieramy program: Product Support Tool For Store, gdzie po podaniu Product Code
(zakładka Tools > Firmware Download) program pobiera firmware / soft dla telefonu.

jangiz   3 #8 19.08.2013 13:07

Pobrało mi plik download.aspx i co z nim zrobić?

marcingp54   5 #7 16.06.2013 13:29

Ale jest alternatywa bardzo stara i wciąż działa i od razu można pogrzebać w systemie:
Nokia Firmware Editor 0.3
Również pobiera firmware po wpisaniu PC.

kvasir1   13 #6 03.05.2013 18:14

I koniec z NaviFirm, nokia zablokowała go

  #5 02.03.2013 10:31

Dlaczego nie moge zainstalować navifirm+1,7

  #4 27.01.2013 17:30

Jest to bardzo dobry program , a i żadnych wirusów nie ma , jest to zaufana i sprawdzona stronka.

  #3 18.01.2013 12:41

Przy pobieraniu pliku przez asystenta przy końcu wyskakuje mi błąd...
"Runtime Error!

Program: ...acieeej ^^/Moje dokumenty/Pobieranie/NaviFirm(28646).exe


This application has requested the Runtime to terminate it in an ususual way. Please contact the application's support team for more information."

  #2 04.01.2013 09:22

ten program to dla mojego nod32 jest wirusem nie ściągam

  #1 28.01.2012 20:05

Bardzo przydatny programik ++++++