Nazwa.pl przejęła największe polskie forum o hostingu i upiększa tam swój wizerunek

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Roma locuta, causa finita (łac. Rzym przemówił, sprawa zakończona) – tymi słowami podsumował dyskusję o zmianie właściciela webhostingtalk.pl, najpopularniejszego polskiego forum o hostingu i domenach, jego nowy właściciel, Piotr Nowak. To osoba dobrze znana w branży, właściciel jednej z największych polskich firm hostingowo-domenowych. Czy przy tak wielkim potencjale zaistnienia konfliktu interesów, webhostingtalk.pl może pozostać wiarygodną przestrzenią komunikacji dla społeczności – zarówno profesjonalistów, jak i użytkowników usług? Być może tak, ale skoro pierwszym posunięciem nowego właściciela było podniesienie oceny nazwa.pl w prowadzonym przez forum rankingu Top100 i usunięcie najbardziej negatywnych opinii, możemy spodziewać się „głosowania” nogami.

Hosting i domeny to w drugiej dekadzie XXI wieku niewdzięczny temat. Z jednej strony globalna skala rynku, piekielne tempo innowacji technicznych, nowy paradygmat chmur obliczeniowych – a z drugiej Facebook, który stał się dla wielu firm podstawowym kanałem komunikacji z klientami. Coraz trudniej jest domeniarzom przekonać potencjalnego klienta, że potrzebuje odkupić od nich domenę buty.pl za milion złotych (ponieważ ludzie chcąc kupić buty pierwsze co robią, to wchodzą na stronę buty.pl). Coraz trudniej jest hosterom przekonać małe firmy, że muszą koniecznie kupić ich usługę Dynamic Host Biznes Pro Elite, w ramach której oferowane jest aż 2 terabajty powierzchni dyskowej (ponieważ firma musi trzymać tam klipy wideo 4K ze swoimi produktami).

Na tym trudnym rynku domenowo-hostingowym od lat prym wiodą w Polsce dwie firmy: home.pl i nazwa.pl. Ich wiodąca pozycja wynikała bardziej z udanej strategii marketingowej niż z przewagi technicznej czy jakości wsparcia świadczonego użytkownikom usług. Sprzedawany od lat ten sam towar – głównie rejestracja domen i współdzielony hosting – przestał być tak atrakcyjny, jak jeszcze był w poprzedniej dekadzie, i widać to w wynikach. Twierdzeń dotyczących liczby klientów hostingu nikt niezależny oczywiście nie zweryfikuje, ale dla rynku domen mamy NASK i jego rzetelne raporty.

Wyraźnie widać, że rynek nie tylko wyhamował, ale zaczyna się kurczyć. Liczba domen .pl zaczęła się zmniejszać, odnowienia nie zachwycają, perspektyw wzrostu nie widać. Tak naprawdę firm hostingowych na rynku jest na dużo – i czeka nas bardzo agresywna walka o to, co pozostało. Nazwa.pl w tej walce stała się wyraźnym liderem. Nie tylko w drugim kwartale zdołała wyprzedzić home.pl pod względem odsetka obsługiwanych nazw domen .pl, ale też wzięła ponad jedną trzecią wszystkich nowych rejestrowanych domen, najwięcej odbierając właśnie home.pl. Dane NASK pokazują to wyraźnie: w Q1 2017 nazwa.pl miała 21,47% rynku domeny.pl, w Q2 już 21,78%. Jeszcze lepiej wyglądał udział w rejestracjach nowych domen, odpowiednio dla Q1 i Q2 – 34,61% i 31,77%, podczas gdy główny rywal nie mógł przekroczyć 16%.

Przejęcie webhostingtalk wpisuje się w tę śmiałą ofensywę rynkową. Jedno z najbardziej opiniotwórczych miejsc o hostingu i domenach w polskim Internecie, niepostrzeżenie dla zwyczajnego, zainteresowanego usługami hostingiem internauty staje się własnością człowieka, do którego należy też lider rynku. Pan Piotr Nowak już przedstawił użytkownikom nową wersję regulaminu forum, dużo wyraźniej formułująca prawa i obowiązki, wziął się też za niedozwolone działania ze strony części użytkowników, którzy potraktowali forum jako darmową reklamę swoich biznesów webhostingowych.

Darmowej reklamy oczywiście nie będzie. Jak zapowiedział właściciel nazwa.pl:

zamierzam powstrzymać wszystkie praktyki użytkowników zmierzające do umieszczania na serwisie wszelakiego rodzaj kryptoreklamy, udawanych poleceń, sztucznych zapytań od „zainteresowanych klientów” umieszczanych w najczęściej odwiedzanych działach, jak również prezentacji ofert firm (w tym polecania swoich usług w odpowiedzi na zapytania) w działach serwisu które temu nie służą.

Zakazane zostały też pomówienia ze strony anonimowych użytkowników, jak również nie tylko anonimowych. Za swoją wypowiedź, jakoby nazwa.pl kupiła to forum tylko po to żeby się wybielić z spadającej sprzedaży i utraty rynku, z webhostingtalk.pl wyrzucony został Piotr Kloc, właściciel firmy linuxpl.com. Obiecano mu też pozew za zniesławienie – a wszystkim innym podobne posunięcia za wpisy naruszające dobre imię nazwa.pl.

Zapewne w myśl tego założenia (jako naruszające dobre imię) zostało też usunięte z rankingu Top100 kilkadziesiąt negatywnych opinii klientów nazwa.pl. W ramach ulepszania wizerunku znacząco poprawiono liczbę obsługiwanych domen (dodając ich niemal 200 tysięcy) i podwyższono ocenę. Sprawdzający wyniki Top100 potencjalny klient nie może mieć wątpliwości, że nazwa.pl jest najlepsza i największa.

Niestety nie wszyscy są zadowoleni z nowych porządków. Już od wczoraj pojawiły się dwa, jeszcze nieusunięte negatywne komentarze, także i w samej dyskusji na webhostingtalk użytkownicy piszą, że to koniec – i czas wynieść się gdzie indziej. Mówi się o facebookowej grupie Sysops Polska jak również wciąż raczej niszowym forum WebhostingZone.pl, a nawet reaktywacji społeczności pod nazwą webtalkhosting.pl. Nie widać, by ktokolwiek pozytywnie się ustosunkował do planów nowego właściciela.

© dobreprogramy