Nekromancja według Adobe: Flash Player wraca na Linuksa, w nieco kalekiej formie

Strona główna Aktualności

O autorze

Trudno dziś spotkać kogoś, kto kocha Flash Playera, kto chciałby korzystać z niego z własnej, nieprzymuszonej woli – tak przynajmniej mogłoby się wydawać, sądząc po internetowych trendach. Nawet przeglądarkowe gry, ostatni bastion tej webowej technologii, coraz częściej wykorzystują HTML5. A tymczasem Flash wraca, i to w najmniej spodziewane miejsce. Na Linuksa.

Od ponad czterech lat użytkownicy Linuksa nie widzieli nowej samodzielnej wersji Flash Playera. Stanęło na 11.2, od tej pory wydawane są wyłącznie poprawki bezpieczeństwa (ostatnia wersja to bodajże 11.2.202.632). W porównaniu do Flasha na Windowsa czy macOS-a (obecnie w wersji 22.0) to jakiś relikt – i prawdę powiedziawszy, gdyby nie dostępność wtyczki wbudowanej w Chrome, z wielu nowszych gier, odtwarzaczy mediów i aplikacji w ogóle by się na Linuksie nie dało skorzystać.

Teraz Adobe zapowiada gwałtowną aktualizację, która ma zsynchronizować wersje Flash Playera pod interfejs NPAPI (używany dziś już praktycznie tylko przez Firefoksa) dla wszystkich systemów – wraz z wydaniem z kanału beta, linuksowe wydanie otrzyma również numerek 23. Co więcej, wbrew wcześniejszym zapowiedziom o zakończeniu wsparcia linuksowego FlashPlayera w 2017 roku, kolejne wersje mają pojawiać się w dalszej przyszłości.

Synchronizacja wydań jest jednak, jakby to powiedzieć… kaleka. Dotyczyć będzie przede wszystkim „bezpieczeństwa i stabilności”. Adobe nie zamierza wprowadzać na Linuksa najistotniejszych nowości, w szczególności akceleracji grafiki 3D oraz nowych wersji DRM dla internetowego wideo. Trzeba jednak przyznać, że flashowe dema 3D, które wcześniej na Linuksie działać nie chciały, pod tą wersją beta dają już radę.

Zainteresowani nowym FlashPlayerem znajdą go na stronach Adobe.

© dobreprogramy