Windows Server 2012 R2 — czyli jak męczyłem się z Wi-Fi

Witajcie wszyscy, słowem wstępu, wpis ten piszę, ponieważ chcę sobie zamieścić gdzieś Archiwum, a nóż może komuś się przyda. ;) Zapewne będą komentarze, że można to znaleźć w sieci, fakt jest faktem można, ale że lubię rozwiązywać sam problemy, tak, więc nie skorzystałem z tej możliwości. ;) Na początku powiem wam tak szczerze, że trochę mi to zajęło, aby dojść do tego, żeby udało mi się uruchomić Wi-Fi na czystym Windows Server 2012 R2. Moja przygoda z tym systemem zaczęła się od uczelni, tak tak niestety na roku nie mieliśmy zbyt dużego wyboru specjalizacji, do wyboru Bazy Danych, Sieci, Projektowanie Aplikacji Internetowych i jednogłośnie to Projektowanie Aplikacji Internetowych będzie moją specjalizacją. Przygodę z Windows Server 2012 R2 zacząłem niedawno jakoś pod koniec Października, mieliśmy pierwsze zajęcia z tego systemu, a mianowicie Bazy Danych i właśnie z tego powodu zacząłem się uczyć tego systemu, bo raz, że mamy nie do zdarcia magistra który raz, że jest cholernie wymagający, to dwa u niego można mieć tylko jedną nieobecność. Tak, więc łatwo nie jest i właśnie po tym krótkim opowiadaniu dojdźmy do sedna wpisu, jaki mam zamiar napisać. :) Tak, więc Let's GO. ;)

Na początku zaprezentuje wam na poniższym screenie, że karta Wi-Fi nie jest aktywna i nawet nie da się jej włączyć metodą PPM i wybraniem opcji włącz. :P Tak fajnie i łatwo się nie da, próbowałem i nic z tego nie wyszło. ;)

Kolejnym krokiem będzie użycie skrótu klawiszowego Flaga+X lub klikamy na Menu START PPM. Pojawi się nam takie okienko:

W tym okienku klikamy na Programy i Funkcje.

Następnie po kliknięciu na tę opcję pojawi nam się takie okienko:

W powyższym oknie wybieramy opcję Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows, po czym mamy kolejne okno:

Po wciśnięciu Dalej pojawi się kolejne okno:

W tym oknie mamy dwie opcje Instalacja oparta na rolach lub oparta na funkcjach i Instalacja usług pulpitu zdalnego. Wybieramy pierwszą opcję, czyli Instalacja oparta na rolach lub oparta na funkcjach, po czym przechodzimy do następnego kroku.

W tym oknie wybieramy sobie swój serwer, w moim przypadku, że mam ten system zainstalowany lokalnie na innym Laptopie to nic tutaj nie zmieniałem, tak, więc przechodzimy do kolejnego kroku.

I tutaj zaczyna się zabawa. ;) Tak, więc zaznaczymy opcję Active Directory Federation Services. Ale po sugestiach użytkowników, nie ma konieczności instalować Roli serwera, aby dodać funkcjonalność Usługi bezprzewodowej sieci LAN. Można ten krok pominąć, aczkolwiek ja tak zrobiłem, stąd zostało to zamieszczone.

I przechodzimy do kolejnego, punktu wciskając Dalej.

W tym oknie wyszukujemy opcji Usługa bezprzewodowej sieci LAN jak w poniższym Screenie

Zaznaczamy tę opcję i przechodzimy dalej, pojawi się kolejne okno.

Następnie klikamy Dalej i przechodzimy do kolejnego punktu, czyli Potwierdzenie, chyba nie muszę tego tłumaczyć. ;)

W tym oknie możemy zaznaczyć opcję, Automatycznie uruchom ponownie serwer docelowy, jeśli będzie potrzebne, w celu uruchomienia ponownie systemu w moim przypadku jest to Laptop.

W tym oknie jedynie sprawdzimy, czy instalacja usług była poprawna, czy też nie.
Jak widzimy, w poniższym Screenie instalacja powiodła się, nie pojawiły się żadne błędy, więc jest dobrze. :)

I teraz Uruchamiamy ponownie komputer. :)

Po uruchomieniu ponownie komputera pojawi nam się okno Pulpit nawigacyjny.
Jak widzimy mamy na czerwono oznaczone w Serwer Lokalny/Wszystkie serwery
Usługi, no właśnie, dlaczego tak się dzieje, ponieważ mamy nieuruchomione Usługi, które mamy niewłączone. :) Dlatego przechodzimy dalej, klikając na opcję Usługi. :)

Po kliknięciu na tę opcję, o której przed chwilką napisałem Usługi, pojawi nam się kolejne okno.

W tym oknie klikamy PPM na Autokonfiguracja sieci WLAN, pojawi nam się menu, w którym aktualnie aktywna jest Uruchom usługi. Oczywiście gdy wybierzemy Uruchom usługi, to po ponownym rozruchu systemu nie będziemy musieli ponownie wykonać tą czynność, ponieważ jest ona automatycznie uruchamiana wraz z uruchomieniem systemu. :)

Po wybraniu opcji Uruchom usługi, dana usługa nam zniknie to, oznacza, że usługa Autokonfiguracja sieci WLAN jest już włączona. Jupii :)

A teraz sprawdźmy, czy nasza karta Wi-Fi działa, jak widać na Screenie działa. Ze względu na to, iż w moim przypadku mam sieć ukrytą, aby mieć połączenie internetowe poprzez Wi-Fi będę musiał je skonfigurować manualnie. Do tego może zrobię osobny wpis. Kto wie, pożyjemy, zobaczymy. :)

P.S.
Jeśli się spodoba seria, tego typu poradników, to myślę że będę to kontynuował dalej, oczywiście w czasie jak się będę uczył Baz Danych z tym systemem na uczelni. :)
Aaa i jeszcze wiem wiem że Screeny są z Listopada, ale w tym czasie robiłem Screeny, lecz nie miałem kiedy wpisu zrobić nie miałem weny, a dzisiaj ni stąd ni zowąd wena mnie naszła i oto jest wpis. :)