Neostrada bez abonamentu w 2007 r.

Strona główna Aktualności

O autorze

Telekomunikacja Polska poinformowała Urząd Komunikacji Elektronicznej, że 30-dniowy termin wykonania zalecenia dotyczącego rozdzielenia neostrady tp od usługi telefonicznej jest nierealny ponieważ dokonanie niezbędnych zmian systemowych w tym czasie jest technicznie niemożliwe. Ewentualne wdrożenie przez TP nowej, samodzielnej usługi neostrada tp możliwe będzie w 2007 r.

Jak informuje TP: świadczenie neostrady tp jako samodzielnej usługi wymaga głębokich zmian we wszystkich systemach informatycznych TP. Wynika to między innymi z faktu, iż obecnie neostrada tp jest przypisana do numeru telefonicznego w sieci TP. Niezbędne jest opracowanie nowych wymagań technicznych i rozwiązań biznesowych. UKE otrzymała w tej sprawie pełne wyjaśnienia.

Operator nie zgadza się z twierdzeniem urzędu (o sprawie pisaliśmy) jakoby łamał prawo oferując usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu w połączeniu z abonamentem telefonicznym. Wg TP S.A. to Regulator łamie prawo stosując je tylko w odniesieniu do TP z pominięciem innych uczestników rynku. Jak zaznacza TP neostrada jest oferowana na analogicznych zasadach jak w przypadku usług dostępowych oferowanych przez Netię czy Dialog.

W komunikacie prasowym czytamy, że Telekomunikacja Polska planuje wprowadzenie neostrady jako samodzielnej usługi, ale będzie to jej własna decyzja biznesowa. Urząd, jak czytamy dalej, nie może narzucić TP takiego działania.

Wbrew jednak zaleceniom UKE, neostrada bez abonamentu będzie droższa, a TP argumentuje to tym, że do świadczenia neostrady niezbędna jest linia telefoniczna, której utrzymanie musi być składnikiem ceny usługi. Obecnie koszt ten jest uwzględniony w cenie abonamentu telefonicznego. W przypadku zaoferowania neostrady jako samodzielnej usługi, jej cena będzie musiała wzrosnąć właśnie o koszt utrzymania linii.

© dobreprogramy
s