reklama

NetBSD 6.0 wydane, trwają prace nad portem dla Raspberry Pi

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Większość z nas pewnie oczekuje wydania kolejnego Ubuntu, zaplanowanego na dziś, ale warto poinformować także o wydaniu wersji 6.0 systemu NetBSD — czternastej już odsłony uniksopodobnego systemu, znanego z tego, że obsługuje rekordową liczbę prawie 60 różnych architektur zachowując zgodność z normą POSIX. Oczywiście, że NetBSD się na tym uruchomi — zwykli mawiać użytkownicy.

W porównaniu do poprzedniego wydania, NetBSD 6.0 ma lepiej się skalować w środowiskach wielordzeniowych i został wyposażony w sporo nowych sterowników. Na liście nowości znalazł się także nowy filtr pakietów. Na architekturze Xen w domU system zyskał wsparcie SMP i zalążek systemu wstrzymywania i wznawiania pracy oraz PCI pass-through na Xen3. Port dla MIPS także zyskał obsługę SMP oraz kolejnych procesorów, w tym 64-bitowych i kolejnych układów SoC. Na PowerPC SMP zostało poprawione, doszła także obsługa procesorów MPC85xx (Book E).

Port dla architektury ARM zyskał obsługę nowych układów SoC, procesorów Cortex-A8 oraz zalążek wsparcia dla Raspberry Pi. time_t jest teraz 64-bitowy, więc świat NetBSD nie skończy się w 2037 roku ;-).

Pełną listę zmian można znaleźć na stronie projektu. Port dla wybranej architektury pobrać można z wymienionych tam serwerów.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić