NetBSD na desktopy

Strona główna Aktualności

O autorze

Andrew Doran i Jared D. McNeill ogłosili powstanie NetBSD Desktop Project. Celem projektu jest umożliwienie zainstalowania używalnego systemu w ciągu 15 minut na w miarę nowym komputerze przy użyciu płytki z NetBSD.

Pomysł stworzenia nowej wersji NetBSD, jak pisze Doran, wziął się stąd, że system ten jest dosyć trudny w użyciu, szczególnie dla osób wcześniej korzystających z systemów Windows/Mac/Linux. Podczas mało intuicyjnej instalacji zadawanych jest wiele szczegółowych pytań a gdy jest już ona ukończona, użytkownik ma tylko tekstową powłokę, wiele nieznanych narzędzi oraz brak możliwości przeglądania stron internetowych. Z kolei osoby, które mimo to zechcą zainstalować desktopowe środowisko, muszą spędzić wiele godzin instalując odpowiednie pakiety i edytując pliki konfiguracyjne.

Zmiana tego stanu wymaga wiele pracy. Dlatego poszukiwani są wolontariusze, którzy poświęciliby się rozwojowi projektu. Potrzebni są nie tylko programiści ale także np. osoby, które wysyłałyby e-maile do autorów grafik z prośbą o umożliwienie ich wykorzystania w nowym systemie.

Utworzono stronę wiki, na której przedstawiono założenia projektu. Możemy tam przeczytać, że środowiskiem graficznym będzie GNOME. Mają się też znaleźć takie aplikacje jak Firefox, GIMP, czytnik PDF, odtwarzacz multimedialny, komunikator, Wine, bash i inne.

© dobreprogramy

Komentarze