NetBeans NetBeans 12.2

Strona główna Windows Programowanie Środowiska programistyczne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

NetBeans IDE to zintegrowane środowisko programistyczne dla języka Java, którego głównym celem jest przyśpieszenie budowy aplikacji Java, w tym również usług Web Services i aplikacji przeznaczonych na urządzenia mobilne.

Poza standardową funkcjonalnością narzędzia możliwe jest również rozszerzenie go między innymi o wsparcie dla języków programowania C i C++, wsparcie dla tworzenia aplikacji w architekturze SOA, użycia XML i schematów XML, BPEL i Java Web Services czy modelowania UML. Rozszerzenie NetBeans Profiler pozwala na śledzenie wykorzystanie procesora oraz zużycia pamięci przez daną aplikację. Natomiast NetBeans Mobility Pack dodaje do środowiska NetBeans debugger pozwalający monitorować uruchomiane programy mobilne.

NetBeans został napisany w Javie, dzięki czemu jest bardzo elastyczny i można go uruchomić na różnych platformach systemowych (Windows, Linux).

Uwaga!

By uruchomić środowisko programistyczne NetBeans, trzeba najpierw zainstalować Java SE Development Kit.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Aktualizacje, kreatory
Zużycie zasobów, niejasny kod generowany przez kreatory
ocena użytkownika
06.04.2016 10:55 • Recenzja do wersji 8.1

Program jest rozwijany przez Oracle, producenta Javy. Dzięki temu jest na bieżąco ze nowymi wersjami JRE. Posiada dużo wtyczek i kreatorów tworzonych przez Oracle, pokazuje to duży nacisk na prostotę używania i szybkość tworzenia aplikacji. Dużym plusem jest możliwość projektowania aplikacji w trybie graficznym: Swing, AWT i CLDC/ MIDP. Uzupełnieniem projektowania graficznego w MIDP elementy przepływu programu.
Program przy uruchomieniu wczytuje dużo rzeczy, nawet takich, których aktualnie możemy nie potrzebować. Co prawda są profile dla konkretnych języków programowania, ale nie wszystko da się w nich skonfigurować. Kod generowany przez kreatory nie jest porządkowany według książkowych wzorców, a to trochę utrudnia modyfikacje poza IDE.

Wieloplatformowy, darmowy, rozbudowany, obsługa wtyczek, aktualizacje automatyczne
Łakomy na zasoby komputera, słabo nadaje się na starsze sprzęty
ocena użytkownika
12.04.2014 12:38 • Recenzja do wersji 8.0

Netbeans to dojrzałe i rozbudowane środowisko programistyczne wspierane przez Oracle i przeznaczone przede wszystkim do programowania w języku Java, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go do C/C++, Groovy, PHP, czy też wspomóc pracę z HTML5. Jeśli chodzi o przeznaczenie tego środowiska, czyli język Java to Netbeans pozwala nam korzystać z różnych platform języka takich jak Standard Edition, Enterprise Edition oraz Micro Edition. Aplikacje możemy także wzbogacić o bardzo ciekawą technologię JavaFX. Same środowisko już na starcie jest bardzo rozbudowane, przez co nie należy do najlżejszych, za to wspomaga pracę programisty na bardzo wysokim poziomie. Kolorowanie składni, podpowiedzi, obsługa javadoc oraz inne ciekawe narzędzia i funkcje oczywiście w Netbeansie znajdziemy, a autorzy wraz z kolejnymi wersjami starają się, aby środowisko było lepsze, nowocześniejsze i proste w użyciu. Programistów aplikacji biznesowych na pewno ucieszy wsparcie dla CDI, Springa, JSF i Hibernate. Netbeans w pełni współpracuje z serwerem aplikacji GlassFish oraz z kontenerem aplikacji webowych Apache Tomcat i to z obsługą ósmej wersji języka Java.
Za Netbeansem stoi duża społeczność użytkowników, dzięki temu błędy wyłapywane są dość szybko oraz dostępna jest duża ilość wtyczek rozszerzających możliwości środowiska. Warto dać szansę temu środowisku, tym bardziej, że jest darmowe, proste w użyciu i nie wymaga skomplikowanej konfiguracji. Po instalacji wszystko jest już gotowe do pracy.