r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

NetBeans 7.3: czas na wygodne środowisko pracy dla webdeweloperów

Strona główna Aktualności

Kiedy podczas konferencji JavaOne 2012 pojawiła się pierwsza kompilacje nowej wersji NetBeans, od razu jasne się stało, że może to być jedno z najważniejszych wydań tego środowiska programistycznego w jego historii. Początkowo przeznaczone dla programistów Javy, z czasem NetBeans zaczęło być chętnie wykorzystywane przy pisaniu aplikacji C/C++, a potem w PHP. Skoro PHP, to technologie webowe, w tym interfejsy użytkownika – a te tworzy się przede wszystkim w JavaScripcie, HTML i CSS. I właśnie obsługę tych technologii przynosi wydana właśnie przez Oracle'a wersja 7.3 popularnego środowiska programistycznego.

Obecnie nawet programiści tworzący aplikacje na desktop czy urządzenia mobilne coraz częściej muszą korzystać z technologii określanych jako „webowe” – dobrze by więc było, by środowisko pracy z którego korzystają, nie zmuszało ich do sięgania po narzędzia dodatkowe.

W NetBeans HTML5/JavaScript to teraz pełnoprawny typ projektu. Pisząc webową czy mobilną technologię, mamy dostęp do całej biblioteki popularnych szablonów (m.in. Initializr, HTML5 Boilerplate czy Twitter Bootstrap) i bibliotek (od popularnych jQuery czy MooTools po bardziej egzotyczne, jak qooxdoo). Od ręki można zacząć pisać webowe aplikacje na responsywnych layoutach.

IDE oferuje oczywiście automatyczne uzupełnianie kodu dla HTML5, JavaScriptu i CSS3, a także dla biblioteki jQuery. Pracę można podglądać zarówno we wbudowanej przeglądarce na silniku WebKit, jak i w Chrome, dzięki dodatkowemu rozszerzeniu, integrującemu (w obie strony) przeglądarkę Google'a z NetBeans. Do tego dochodzi obsługa systemów kontroli błędów i wersjonowania, Najistotniejszy z wprowadzonych zmian jest jednak chyba nowy edytor i debugger JavaScriptu, zbudowany na bazie silnika Nashorn dla Javy (stanie się on jeszcze w tym roku częścią Javy 8).

NetBeans to wciąż przede wszystkim Java. Moduł obsługi Javy EE został rozbudowany o edytor języka JPQL, pozwalający na bezpośrednie testowanie w nim kwerend. Pojawiła się też możliwość edytowania plików FXML dla JavyFX, a także wsparcie dla profilowania aplikacji Javy na platformę Linux/ARM (w tym popularne Raspberry Pi).

Pierwsze wrażenie autora notki – nowym NetBeans będzie można śmiało zastąpić wszystkie dotychczas oddzielnie wykorzystywane narzędzia do tworzenia aplikacji webowych, od Bluefisha po Komodo Edit… a co najważniejsze, nie wymaga ogromnych zasobów systemowych, tak jak Eclipse rozbudowane o narzędzia Web Tools Platform. Wypróbujcie je sami. Wersję 7.3 dla systemów z rodziny Windows możecie pobrać tutaj, dostępne są też wersje dla Linuksa oraz OS-a X.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.