NetSprint walczy o przetrwanie

Strona główna Aktualności

O autorze

Polska wyszukiwarka NetSprint.pl oraz portal Wirtualna Polska połączyły platformy sprzętowe. Jak deklarują obaj partnerzy, w wyniku tej operacji internauci będą mieli możliwość przeszukiwania znacznie większej bazy polskich dokumentów. Czy powstrzyma to ekspansję Google na polskim rynku?

Wirtualna Polska współpracuje z firmą NetSprint od 2002 roku. Mimo stosowania tej samej technologii wyszukiwawczej dotąd firmy utrzymywały jednak oddzielne platformy sprzętowe oraz stosowały zróżnicowane algorytmy wpływające na pozycję stron w wynikach wyszukiwania. Teraz zacieśniają współpracę - celem jest ujednolicenie wyników wyszukiwania w portalu WP.pl z tymi znajdującymi się w serwisie Netsprint.pl oraz w serwisach korzystających z tej wyszukiwarki.

Połączenie instancji wyszukiwarek ma pozwolić użytkownikom otrzymywać bardziej trafne i bardziej aktualne wyniki wyszukiwania, m.in. dzięki większej mocy obliczeniowej serwerów. W efekcie zmian zbieranie i indeksowanie dokumentów ma przebiegać znacznie szybciej. Wspólna instancja ma być też podstawą do znacznego powiększenia liczby indeksowanych dokumentów. NetSprint oraz WP.pl zakładają, że do końca roku 2008 wzrośnie ona o około 300%. To oczywiście nie jedyne deklarowane plusy tej operacji - łatwiej będzie pozycjonować witryny, ma być także mniej spamu w wynikach wyszukiwania.

Nie należy jednak oczekiwać, że zmiany te zagrożą pozycji Google w Polsce na rynku wyszukiwarek. Według ostatnich danych badania gemiusTraffic, udostępnianych w serwisie Ranking.pl, Google jest już na tym polu praktycznie monopolistą - aż 91,7% z wizyt z wyszukiwarek na polskie strony objęte badaniem pochodzi bezpośrednio z domeny Google.com. Do tego doliczyć trzeba czołowe polskie portale horyzontalne, które poza wspomnianą Wirtualną Polską, również korzystają mechanizmów wyszukiwawczych opartych o rozwiązania Google. Z kolei z wyszukiwarki na łamach WP.pl generowanych jest jedynie 2,2% wizyt, a bezpośrednio z NetSprint.pl poniżej 0,1%. Dane te należy traktować oczywiście orientacyjnie, niemniej oddają proporcje udziałów w polskim rynku.

Wydaje się, że dla tandemu WP i NetSprint, jedyną szansą na przynajmniej zatrzymanie ekspansji wyszukiwarki Google na polskim rynku może być właśnie koncentracja na jak najbardziej trafnych i rzetelnych wynikach wyszukiwania polskiego Internetu. Jeżeli wierzyć obu firmom - pierwszy krok w tym kierunku został już uczyniony. Pytanie tylko - czy nie za późno?

© dobreprogramy

Komentarze