Netbooki w szkołach - ruszył program pilotażowy

Strona główna Aktualności

O autorze

O planach wprowadzania notebooków do szkół mówiło się wiele, wczoraj zaprezentowano oficjalnie pierwsze efekty. Szkoła podstawowa nr 33 w Katowicach, a w zasadzie uczniowie trzeciej klasy tej szkoły mają szczęście jako pierwsi w Polsce odłożenia z ławek książek i otwarcia komputerów.

Wczoraj odbyła się lekcja pokazowa podczas której uczniowie klasy IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Katowicach korzystali z netbooków, tym samym rozpoczął się program pilotażowy "Szkoła XXI wieku - wykorzystanie technologii informatycznych w nauczaniu".

Komputery zostały wyposażone w oprogramowanie edukacyjne (Young Digital Planet, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne oraz Longman) i na najbliższe 3 lata zastąpić mają trzecioklasistom tradycyjne podręczniki. System i oprogramowanie biurowe dostarczył Microsoft. Prowadząca lekcję Elżbieta Bryl zwróciła uwagę na fakt, że uczeń może także zadawać nauczycielowi pytania poprzez pocztę elektroniczną: - W podobny sposób otrzymuje informację o popełnionych błędach. To duże udogodnienie dla uczniów nieśmiałych - podkreślała.

W komputerze poza podręcznikami zainstalowano także gry edukacyjne. Przedstawiciele wydawnictw uczestniczących w projekcie wyrażali zadowolenie z tego, że ta interesująca - od lat istniejąca na rynku jako pewien margines - oferta edukacyjna doczekała się w końcu właściwego wykorzystana. Na przykład języka angielskiego katowiccy uczniowie uczyć się będą z pomocą bohaterów bajek Walta Disneya. W komputerach zainstalować można pomoce naukowe takie jak: tablice, atlasy, słowniki czy encyklopedie.

Dzieci otrzymały dostarczone przez Intela netbooki Classmate PC, odporne na zalanie, wstrząsy i upadki. Prawdopodobnie we wrześniu programem finansowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach i Wojewodę Śląskiego objętych zostanie kolejnych sześć szkół na Śląsku.

© dobreprogramy