Netcraft: Apache nie daje za wygraną

Strona główna Aktualności

O autorze

W przeciągu ostatnich miesięcy byliśmy świadkami niekiedy dynamicznego wzrostu udziału usług Internet Information Services w rynku serwerów internetowych przy jednocześnie słabiącej popularności konkurencyjnego serwera Apache. Z badań firmy Netcraft wynikało wówczas, że IIS wbudowany w systemy z rodziny Windows Server konsekwentnie umacnia swoją pozycję, a oglądając dane za październik można było dojść do wniosku, że jeszcze nigdy dotąd obu rozwiązań nie dzieliła tak niewielka różnica. Dzisiaj zauważalna jest nagła analogiczna zamiana miejsc.

Z wykonanego przez Netcraft sierpniowego badania wynika, że w Sieci pojawiło się ponad 1,3 miliona nowych witryn odzwierciedlających 1,2 mln wykorzystujących Apache oraz pół miliona hosting Google. Z sieci jednocześnie zniknęło 760 tysięcy witryn hostowanych przez IIS. Udział serwera Microsoft w rynku odnotował spadek o 1,74 punktu procentowego (strata blisko dwóch mln witryn), zaś udział Apache wzrósł o 0,33. W badaniu łącznie sprawdzono ponad 176 748 506 stron. Po uwzględnieniu tych danych w ogólnej klasyfikacji nadal prowadzi Apache z 46.84% udziałem i 33 milionami witryn. Tuż za nim jest Microsoft IIS wykorzystywany na 34,83% serwerów WWW (24,5 mln stron). Trzecie miejsce zajmuje zmodyfikowana przez Google wersja Apache - Google Front End z wynikiem ok. 8 mln witryn, co daje prawie 11%. Na dalszych miejscach plasują się lighttpd, Sun, Zeus, czy dynamicznie pnący się w górę - nginx.

Równocześnie, jak wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej IDC, wzrasta także sprzedaż serwerów z Linuksem. W porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy zainteresowanie nimi kształtowało się na poziomie 9,4%, odnotowano wzrost o całe cztery punkty procentowe, wskutek czego dzisiaj liczba ta wynosi już 13,4 proc. Sprzedaż maszyn z Uniksem stanowiła 7,7%, z kolei sprzedaż serwerów z Windows - 36,5 proc. W sumie, w drugim kwartale, dochód z pierwszych z nich wyniósł 4,6 miliardów dolarów, co jest tylko pół miliarda dolarów mniej, w porównaniu z maszynami wyposażonymi w Windows Server. Niezmiennie liderem w ich sprzedaży pozostaje IBM, na drugim miejscu uplasował się HP, trzecie miejsce cały czas zajmuje Dell, który przewodzi w sprzedaży maszyn 32-bitowych (x86).

Analizując dane z poprzednich badań można dojść do wniosku, że, zarówno Apache, jak i IIS idą niemal łeb w łeb, jednym razem bardziej oddalając się od siebie, drugim - wyrównując te, czasem nawet znaczącą - różnice. Cały czas pierwszy z nich kroczy w granicy 50 procent udziału w rynku, IIS natomiast sukcesywnie nadrabia straty, tworząc co rusz nowe rekordy dzielące te rozwiązania. W dalszym ciągu od dobrych paru miesięcy w cieniu pozostaje choćby Sun, obecny na bardzo niewielkiej ilości serwerów w Sieci.

© dobreprogramy
s