Netcraft: Blogosfera powodem spadku popularności IIS

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma badawcza Netcraft wczoraj opublikowała wyniki badań popularności serwerów www. Wg najnowszych danych, zawartych w raporcie, w ostatnim miesiącu znacznie osłabła pozycja Microsoft IIS.

Pierwsze miejsce niezmiennie od ponad 13 lat należy do serwera Apache. Względem maja 2009 zyskał on 0,63 p.p. i posiada 47,12% udziału. Na drugim miejscu znalazł się Microsoft IIS, który w ciągu jednego miesiąca stracił 3,55 punktów procentowych. Obecnie oprogramowanie Microsoftu utrzymuje 24,80% stron www na świecie. Trzecie miejsce z udziałem na poziomie 12.79% (+0,54 p.p.) na świecie zajęły serwery, obsługujące chińskiego dostawcę treści qq.com. Google może pochwalić się czwartym wynikiem. Internetowy gigant utrzymuje obecnie 4,98%, co oznacza zysk względem maja o 1,30 p.p.

Pierwszą piątkę zamyka lekki serwer nginx, który obsługuje niespełna 4% wszystkich stron www. Serwer ten wykorzystywany jest głównie przez duże serwisy społecznościowe oraz platformy blogowe - również w Polsce. W ostatnim miesiącu umocnił swoją pozycję, zyskując 1 p.p. Szóste miejsce w badaniu zajęły serwery firmy Sun z wynikiem 0,30% (+ 0,01 p.p.).

Netcraft zbadał również rynek witryn aktywnych, czyli takich, które nie są obsługiwane przez popularne firmy parkingowe. Spadek udziału w tym badaniu serwera Microsoftu jest jeszcze większy - wynosi on 7,64 p.p. miesiąc do miesiąca. W tym samym czasie liczba stron obsługiwanych przez serwery Apache oraz Google wzrosła w obu przypadkach o ok. 3 p.p.

Nagłe "tąpnięcie" w statystykach serwera Microsoftu związane jest ze spadkiem zainteresowania usługą blogową Microsoft Live Spaces. Jednocześnie powiększyła się liczba blogów w konkurencyjnej platformie blogowej Blogger. Również serwer nginx w kategorii witryn aktywnych odnotował wzrost udziału - w tym wypadku o 0.42 p.p. Zawdzięcza on wzrost platformom blogowym NetEase oraz Wordpress.com, które powiększyły się odpowiednio o 2,5 mln i 180,000 stron.

Jeżeli wziąć pod uwagę pierwszy milion najczęściej odwiedzanych stron www okazuje się, że jedynym serwerem, który traci udział w rynku jest Apache. Udział w rynku Apache spadł o 0,82 p.p. i wynosi obecnie 66,26%. Serwery IIS oraz nginx zyskały po 0,15 p.p. i ich udziały wynoszą odpowiednio 18,77% oraz 3.37%. Ostatni w badaniu jest Google, który poprawił swój wynik 0,26 p.p. i obecnie obsługuje 1,98% popularnych stron www.

© dobreprogramy