Netflix na przerobionym Androidzie x86. AndEX to piractwo czy licencyjna swoboda?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Arne Exton, deweloper linuksowych dystrybucji Exton oraz systemów AndEX (kompilacji Androida x86, budowanych z myślą o instalowaniu ich na laptopach) pochwalił się wydaniem stabilnej wersji Androida 6.0.1 Marshmallow. Reklamowany jako zamiennik Windowsa i Linuksa system faktycznie działa bardzo dobrze, zapewnia znacznie wyższą kompatybilność ze sprzętem niż „czysty” Android x86, ale zarazem po raz kolejny stawia pytanie o granice tego, jak powinna wyglądać dystrybucja otwartego oprogramowania, nie mówiąc już o dystrybucji oprogramowania własnościowego.

Przygotowana przez Extona dystrybucja Androida Marshmallow wyróżnia się nie tylko specjalnie sprofilowanym kernelem, ale też sporym zestawem preinstalowanego oprogramowania. Już wcześniej deweloper oferował AndEX-a z preinstalowanym frameworkiem Google Play Services i pakietem aplikacji Gapps, rozpowszechnianych z naruszeniem warunków licencjonowania Google’a, teraz jednak poszedł znacznie dalej.

Teraz oprócz własnościowych aplikacji i bibliotek Google’a (Google Play Services 11.5.09, Google Play Store 8.1.29, Google Chrome 60.0.3112.116 oraz GMail 7.9.10), kompilacja zawiera popularną własnościową grę strategiczną Clash of Clans w wersji 9.105.10 oraz oficjalną aplikację Netfliksa (w wersji 4.16.1). Wszystko działa niemal od razu po zainstalowaniu, jak jednak wspomina deweloper, Google Play Services na początku zawiesi się, trzeba ręcznie włączyć wszystkie uprawnienia, zaś Netflix z jakiegoś powodu wybiera domyślnie język hiszpański i trzeba to ręcznie przestawić.

Ten hybrydowy system, wypchany kombinacją oprogramowania własnościowego (Google Apps), otwartego (np. Firefox 55) i otwarcie pirackiego (sklep Aptoide) nie jest jednak za darmo – Exton sprzedaje pobranie obrazu ISO za 9 dolarów poprzez sklep payloadz.com. Nic dziwnego, że niezadowoleni z takiego stanu rzeczy internauci regularnie wgrywają do cyberschowków kompilacje Extona. Czy ich działania można określić jako piractwo? Oceńcie to sami.

Jeśli chcecie skorzystać tymczasem z całkowicie wolnej wersji Androida x86, zapraszamy na stronę tego projektu. Z najnowszych kompilacji znajdziecie tam Androida 7.1 w wersji rc1 oraz stabilnego Androida 6.0 w wersji r3. Aplikacje Google w odpowiedniej dla siebie wersji można wygenerować za pomocą usługi OpenGapps.org.

© dobreprogramy