Netflix na przerobionym Androidzie x86. AndEX to piractwo czy licencyjna swoboda?

Netflix na przerobionym Androidzie x86. AndEX to piractwo czy licencyjna swoboda?

Netflix na przerobionym Androidzie x86. AndEX to piractwo czy licencyjna swoboda?
26.09.2017 12:55

Arne Exton, deweloper linuksowych dystrybucji Exton oraz systemówAndEX (kompilacji Androida x86, budowanych z myślą o instalowaniuich na laptopach) pochwalił się wydaniem stabilnej wersji Androida6.0.1 Marshmallow. Reklamowany jako zamiennik Windowsa i Linuksasystem faktycznie działa bardzo dobrze, zapewnia znacznie wyższąkompatybilność ze sprzętem niż „czysty” Android x86, alezarazem po raz kolejny stawia pytanie o granice tego, jak powinnawyglądać dystrybucja otwartego oprogramowania, nie mówiąc już odystrybucji oprogramowania własnościowego.

Przygotowana przez Extona dystrybucja Androida Marshmallowwyróżnia się nie tylko specjalnie sprofilowanym kernelem, ale teżsporym zestawem preinstalowanego oprogramowania. Już wcześniejdeweloper oferował AndEX-a z preinstalowanym frameworkiem GooglePlay Services i pakietem aplikacji Gapps, rozpowszechnianych znaruszeniem warunków licencjonowania Google’a, teraz jednakposzedł znacznie dalej.

Teraz oprócz własnościowych aplikacji i bibliotek Google’a(Google Play Services 11.5.09, Google Play Store 8.1.29, GoogleChrome 60.0.3112.116 oraz GMail 7.9.10), kompilacja zawiera popularnąwłasnościową grę strategiczną Clash of Clans w wersji 9.105.10oraz oficjalną aplikację Netfliksa (w wersji 4.16.1). Wszystkodziała niemal od razu po zainstalowaniu, jak jednak wspominadeweloper, Google Play Services na początku zawiesi się, trzebaręcznie włączyć wszystkie uprawnienia, zaś Netflix z jakiegośpowodu wybiera domyślnie język hiszpański i trzeba to ręcznieprzestawić.

Domyślny pulpit Andexa: Clash of Clans, Netflix, Firefox i Spotify w jednej dystrybucji
Domyślny pulpit Andexa: Clash of Clans, Netflix, Firefox i Spotify w jednej dystrybucji

Ten hybrydowy system, wypchany kombinacją oprogramowaniawłasnościowego (Google Apps), otwartego (np. Firefox 55) i otwarciepirackiego (sklep Aptoide) nie jest jednak za darmo – Extonsprzedaje pobranie obrazu ISO za 9 dolarów poprzez skleppayloadz.com.Nic dziwnego, że niezadowoleni z takiego stanu rzeczy internauciregularnie wgrywają do cyberschowków kompilacje Extona. Czy ichdziałania można określić jako piractwo? Oceńcie to sami.

Sklep Aptoide: dobre źródło warezów i malware
Sklep Aptoide: dobre źródło warezów i malware

Jeśli chcecie skorzystać tymczasem z całkowicie wolnej wersjiAndroida x86, zapraszamy na stronę tegoprojektu. Z najnowszych kompilacji znajdziecie tam Androida 7.1 wwersji rc1 oraz stabilnego Androida 6.0 w wersji r3. Aplikacje Googlew odpowiedniej dla siebie wersji można wygenerować za pomocąusługi OpenGapps.org.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)