Netia z nowym (starym) dekoderem Netgem – czy będzie z tego TV 4K?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Większość użytkowników oferowanej przez Netię usługi Telewizja Osobista wykorzystuje dekoder Netia Player N7700. Teraz nowi klienci, jak również ci, którym stary dekoder szwankuje, otrzymają nowe urządzenie, Netia Player 2.0 (N7800). To już trzecia generacja tego sprzętu, wciąż od francuskiej firmy Netgem.

Kilka tygodni temu Netia zaktualizowała oprogramowanie swoich odtwarzaczy N7700, przynosząc użytkownikom przede wszystkim całkowicie odmieniony, lepiej przemyślany interfejs w HTML5, nie dodający jednak żadnych nowych funkcji czy aplikacji. Może nie jest to Kodi, ale na tle interfejsów typowych przystawek telewizyjnych Netia Player wypada dziś bardzo dobrze.

Teraz w ofercie dostawcy znalazł się Netgem N7800, nowy model dekodera, oferowany jako Netia Player 2.0. Domyślnie działa on pod kontrolą odświeżonego firmware, przynosi swoim użytkownikom szybszą łączność bezprzewodową (802.11ac) i nieco mniejsze zużycie energii (10W podczas pracy, 0,5W w trybie czuwania). Wygląda na to, że doszło też wsparcie dla kodeka HEVC.

Nie jest to jednak jakoś specjalnie nowe urządzenie, co więcej, bardzo mało o nim wiadomo – a dostępne informacje są wzajemnie sprzeczne. Niektóre kablówki informują klientów, że model N7800 zapewnia rozdzielczość 1920×1080 px (FullHD), po złączu HDMI 1.4. W innych źródłach znajdziemy za to doniesienia o wsparciu dla rozdzielczości 4K, HDR i to wszystko po HDMI 2.0. Sama Netia oficjalnie zapowiada jedynie, że będzie swój odtwarzacz wzbogacać o nowe funkcje – przez telefon żadnych konkretów nie udało się uzyskać. Będziemy próbowali dalej.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że Netgem oferuje dziś oczywiście dekoder 4K – to nowszy model, oznaczony jako N7900, którego parametry odpowiadają temu, czym zdaniem niektórych miałoby być N7800. Modelu N7800 w ofercie Francuzów dziś już za to nie znajdziemy, za to po przedstawionym zdjęciu Netia Playera 2.0 można sądzić, że w rzeczywistości mamy do czynienia z modelem N7900.

Jeśli faktycznie tak by było, to jest to świetna wiadomość, choćby dlatego, że N7900 oferuje 2 GB RAM i przeglądarkę Chromium, jako środowisko uruchomieniowe dla webowych aplikacji. Taka przystawka telewizyjna w rękach doświadczonego użytkownika może być o wiele więcej, niż tylko przystawką telewizyjną.

© dobreprogramy