Netrunner Desktop 17.1 – trochę świeżej Plasmy dla miłośników stabilności Debiana

Strona główna Aktualności

O autorze

Pierwszym nowym Linuksem tego roku jest Netrunner Desktop 17.01 „Baryon” – zorientowany na desktopowe zastosowania system operacyjny z wysoce dopracowanym środowiskiem KDE Plasma, o ciekawej historii. Nie ma on już nic wspólnego z Ubuntu (jak to było z Netrunnerem 17), nie jest też przeróbką Manjaro, jak to było w wypadku wcześniejszych wydań wykorzystujących system numeracji rok.miesiąc. Tutaj bazę dla systemu stanowi najnowszy Debian Stretch.

Pomieszanie numeracji nie zaszkodziło w stworzeniu czegoś, co wygląda na dopracowane i nowoczesne distro dla wszystkich miłośników KDE, którzy chcą korzystać z ogromnej bazy pakietów Debiana. Dostępny jedynie w 64-bitowej odmianie na architekturę x86 (czyli praktycznie na wszystkie współczesne pecety), Netrunner Desktop 17.01 bazuje na migawce 20161211 Debiana 9 „Stretch”.

O ile jednak w założeniu jądrem Debiana 9 miał był Linux 4.10, tutaj w Netrunnerze 17.1 dostajemy jeszcze Linuksa 4.8. Systemd jest w wersji 232, network-manager 1.4, Gtk+ 3.22, Xorg Można się jednak spodziewać, że wraz z zamrożeniem debianowej bazy, dostaniemy też nowe jądro i inne pakiety systemowe.

W budowaniu środowiska graficznego postawiono na stabilność, a nie jakieś nowości. KDE Plasma 5.8.2 bazuje na komponentach KDE Frameworks 5.27 i bibliotece Qt 5.7.1, do tego dostajemy zestaw aplikacji KDE Applications 16.08.2 oraz wciąż na upartego obce środowisku KDE aplikacje internetowe – Firefox 50 oraz Thunderbird 45.

Oprócz tego domyślnie w nowym Netrunnerze znajdziemy oczywiście LibreOffice, GIMP-a, VLC, KDEnlive, Virtualboksa, Kritę, Inkscape, klienta Steam oraz Skype. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do najnowszych wersji pakietów, włączając sobie w menedżerze repozytoriów źródła stretch-backports.

Zainteresowanych pobraniem obrazu instalacyjnego (2,0 GB) zapraszamy na stronę dystrybucji – oczywiście zalecamy skorzystanie z BitTorrenta.

© dobreprogramy