Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Stereotyp hakera

Chciałbym teraz powiedzieć trochę o stereotypie wytwarzanym przez media, i tym podobne, wokół ludzi, jakimi są hakerzy. Często teraz taki człowiek utożsamiany jest z złodziejem, że tak to nazwę. Media i "zwykli śmiertelnicy" nie wiedzą, co oznacza słowo haker.

Telewizja

Oglądając często telewizję, można napotkać na obrazy, w których jednym z wątków jest hakerstwo. Takim filmem na przykład jest Jądro Ziemi (The Core). Tutaj haker ma za zadanie manipulować siecią, aby nie przedostały się do niej informacje związane z tajną operacją rządową, mającą na celu uratowanie świata (baa... co ja gadam... błąd logiczny - uratowanie ludzkości, a to nie to samo). Na początku filmu możemy zobaczyć więc niezbyt przystojnego faceta (co chyba jednak jest nieistotne), który chyba nie ma lodówki, tylko same komputery, i sprzęt, jaki powinien należeć do "hakera", do którego drzwi puka jakaś tam organizacja rządowa (ahh, te efbijaje i sijajeje).

Primo - prawdziwy haker nie niszczy, tylko wyszukuje błędy oprogramowania je naprawia (jest jednak postawa mediów, która jest już lepsza, i określa trzy kręgi hakerów - white, grey i black hatów - czyli kolejno dobrych, niekoniecznie dobrych a czasem złych, i złych "hakerów").

Duo - pół żartem, pół serio - nie jestem pewien, czy tej lodówki na pewno tam nie było, ale haker powinien coś jeść. ;)

Społeczeństwo

Nawet samo społeczeństwo wytwarza mity. Częstokroć (dobra, przesadziłem, nie tak często), można od kogoś usłyszeć: jakiś haker wykradł dane z mojego kompa!, albo - jakiś haker zmienił mi hasło na nk (sam czegoś takiego nie słyszałem, ale na pewno są ludzie, którzy tak mówią).

Primo - według Erica Stevena Raymonda ludzie mylą crakerów z hackerami. Załączam tutaj tekst wymienionego wyżej hakera na temat ludzi takich jak on.

Informatycy

Nawet wśród informatyków panuje złe przekonanie. Na lekcji informatyki na jednej z lekcji uczyliśmy się bodajże nawet, że haker to osoba, która zajmuje się włamaniami do m.in. sieci, zaś cracker zajmuje się łamaniem zabezpieczeń serwerów i zamkniętego oprogramowania (pisząc częstokroć oprogramowanie nazywane "crackiem").

Primo - nie wiem skąd się to bierze, ale jest to moim zdaniem głupota, żeby oprócz zakłamania słowa haker mieszać między hakerów jeszcze crackerów.

To chyba na razie tyle, jak coś jeszcze wymyślę to postaram się napisać.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem prawdziwego hakerstwa, polecam przeczytać cały tekst, do którego jednego z "rozdziałów" zamieściłem link. 

Komentarze

0 nowych
borzole   4 #1 02.01.2010 20:36

tekst powala

karolstronie   2 #2 02.01.2010 20:53

Wpisy o stereotypach wgm. są bardzo ciekawe ;-)) lekka forma tego tekstu spowodowała że bardzo miło się to czytało.A jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc czekam na więcej.

adii_22   4 #3 02.01.2010 20:54

Może i powala, w każdym razie krótko i treściwie oddaje... prawdę:)

Neutralny   3 #4 02.01.2010 20:55

Dzięki. :)
Czasem lekka ironia nie zaszkodzi.

@karolstronie:
Jeżeli teraz coś będę pisał, to zapewne trochę odbiję od tego tematu i może coś napiszę o programowaniu. :D

  #5 02.01.2010 20:57

Haker (ang. hacker) – osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych (lub elektronicznych) która identyfikuje się ze społecznością hakerską. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w Internecie, znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych, w tym zwłaszcza z rodziny Unix (GNU/Linux, BSD itp.).

Uważanie kogoś za hakera jest wśród innych hakerów i osób identyfikujących się z subkulturą hakerską wyrazem wielkiego szacunku. Jest to jednocześnie określenie całkowicie nieformalne, którego nie można otrzymać w sposób oficjalny. Słownik żargonu hakerskiego Jargon File tworzony przez Erica Raymonda sugeruje, że jedynie inny haker może nadać to miano osobie wcześniej za hakera nieuznawanej.

Stosuje się także odpowiednio skwantyfikowane określenia, np. Perl hacker oznaczające osobę bardzo dobrze znającą język Perl lub security hacker – na określenie wybitnego specjalisty od bezpieczeństwa komputerowego.
Znaczenie słowa "haker" w masowych mediach jest inne niż stosowane przez społeczność hakerską. Media powszechnie używają go wobec osób łamiących zabezpieczenia systemów komputerowych, co w słownictwie informatycznym określa się mianem "crackingu", a osoby łamiące te zabezpieczenia mianem "crackerów". Określanie crackerów mianem hakerów jest bardzo źle widziane w środowisku, gdyż etyka hakerska sprzeciwia się cyberprzestępczości.

Łamanie zabezpieczeń wymaga często bardzo wysokich umiejętności technicznych, można więc powiedzieć, że część crackerów stanowią hakerzy. Crackingiem sieciowym zajmują się jednak również osoby mające niewielkie pojęcie o komputerach, używające gotowych programów do łamania zabezpieczeń. Wśród hakerów takie osoby określa się pejoratywnie script kiddie (dosłownie skryptowy dzieciak).
Cracker (z ang., dosłownie łamacz) – osoba zajmująca się łamaniem zabezpieczeń komputerowych (crackingiem).

Wyróżnia się dwie główne kategorie działań crackerów:

* łamanie zabezpieczeń zamkniętego oprogramowania (zobacz: crack, cracking, CrackMe, patch),
* łamanie zabezpieczeń serwerów (zobacz: exploit, gry crackerskie).

Tylko laicy mogą mylić hackera z crackerem.


Gratuluję i zapraszam do walki z tym stereotypem że hacker to ten zły !!!!!

1 { hack ...enter 0 _
log _ }

karolstronie   2 #6 02.01.2010 21:01

@Neutralny
O programowaniu też chętnie poczytam ;-) Pozdrawiam!

  #7 02.01.2010 21:03

Bardzo dobry tekst. Proszę zwrócić uwagę, że niektórzy hakerzy zajmują się też tzw. crackingiem, ale po to, by się jedynie szkolić. Pisze tzw. ponieważ termin ten wziął się chyba jednak z ekonomii. Polega na wyczarowaniu czegoś bardzo drogiego z niczego wartościowego i raczej jest utożsamiany negatywnie. W dodatku to to, co zrobiły media, czyli nazywanie tych złych, często bez wiedzy technicznej, określeniem ludzi mających dużą styczność z technologią jest niewłaściwe. Bawiąc się w wesołą neologię można bardzo łatwo wprowadzić w błąd wielu ludzi. To to samo, co dzieje się teraz z terminem piractwo komputerowe. Dla człowieka nie ma różnicy czy ktoś złamał sim-locka, czy ktoś złamał zabezpieczenia, czy ktoś nie dotrzymał warunków licencji, czy ktoś uprawiał paserstwo, czy ktoś korzysta z nieautoryzowanej kopii, czy ktoś korzysta z nielegalnego oprogramowania. Dla pospólstwa, to jedno i to samo. To ułatwia koncernom robienie nam sieczki z mózgu - mogą oskarżyć praktycznie każdego o tzw. piractwo, a w przyszłości pewnie coraz więcej czynności będzie uznawane za piractwo. Zresztą, to gdy słyszę, że korzystanie z nielegalnego oprogramowania(nie nielegalnej kopii), to kradzież, to mnie krew zalewa!

Powracając do tematu. Dobrzy(w swoim fachu) krakerzy pewnie mają dużą wiedzę, lecz media pokazują najczęściej ludzi pozbawionych tej wiedzy. Oto ktoś ściągnął z internetu gotowy programik do pozyskiwania haseł do gadulca z profilu. Następnie instaluje GG w szkole, by potem czekać, aż ktoś zacznie z tego korzystać. Media robią z tego ogromną aferę, obarczając całą odpowiedzialnością jakiegoś dzieciaka. W dodatku robią z niego geniusza, choć nic takiego nie wymyślił. Istny temat rzeka.

borzole   4 #8 02.01.2010 23:41

to był sarkazm

  #9 10.02.2010 20:34

Fajny blog.

Ja każdego, kto coś fajnie poradzi z pc nazywam hakerem i człowiek się cieszy, znaczy kuma co to znaczy.

Specjalista od bezpieczeństwa też fajnie brzmi i nie myli.

Lubię serial IT Crowd. Tamci są prawdziwi hakerzy. Szkoda że już się skończył.--------------------------------------------
Team, Team, Team

Eman.Boro   1 #10 28.02.2010 15:45

Fajnie że ktoś w końcu wziął się za wytłumaczenie ludziom co oznacza tytuł "haker"
To tłumaczenie z wikipedii jest dobre i jeszcze jest coś takiego co w miare tłumaczy:
http://sokrates.mimuw.edu.pl/~sebek/hacker-howto.html