r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Ngram Viewer – Google publikuje narzędzie dla śledzenia trendów w książkach

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

Google udostępniło nowe narzędzie kryjące się pod enigmatyczną nazwą Google Ngram Viewer. Dzięki możliwościom analitycznym programu możliwe jest prześledzenie występowania konkretnych słów w zindeksowanych przez Google księgozbiorach zawierających około 450 mln jednostek językowych.

Ngram Viewer przypomina Google Trends i funkcjonuje podobnie. Zamiast jednak analizować dane z wyszukiwarki, skupia się na słowach zawartych w zindeksowanych książkach. W ten sposób można sprawdzić występowanie w literaturze dowolnej liczby słów na przestrzeni ostatnich dwustu lat.

Kryteria wyszukiwania można zawęzić ze względu na ramy czasowe oraz język tekstu. Praktycznych zastosowań, podobnie jak w przypadku Google Trends, może być całkiem sporo, o czym stanowi choćby możliwość sprawdzania częstotliwości używania jakiegoś terminu na przestrzeni kolejnych lat. Ponadto Ngram Viewer może być pomocny w odpowiadaniu na fundamentalne pytania, czego przykład widać powyżej.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.