My Opera Mail - Zaskoczenie! Tylko czy Pozytywne czy Negatywne?

Witam po dłuższej przerwie. Dziś postaram wam trochę przybliżyć nową usługę Opery. My Opera Mail bo to o niej będzie mowa jest nową i innowacyjną usługą mailingową. Długo się zastanawiałem co by tu o niej wam użytkownikom powiedzieć lecz nic rozsądnego nie przyszło mi do głowy więc opiszę najważniejsze rzeczy.

1. Wygląd
Nowa usługo prezentuje się bardzo dobrze pod względem wizualnym i z pewnością ucieszy oczy nawet najbardziej wymagającym użytkownikom, którzy stawiają na wygląd. Desing zwłaszcza górnej belki na której znajdują się najpotrzebniejsze funkcje i opcje poczty przypomina trochę ten od Apple'a zwłaszcza box "Szukaj". Na samej górze rośnie nam "trawnik". Po lewej stronie mamy Menu z zakładkami i możliwością pisania nowych wiadomości, sprawdzania skrzynki odbiorczej a także archiwizowanych wiadomości. Nie zabrakło również napisu informującego użytkowników, że usługa jest w fazie Beta i jeszcze dużo funkcji z planowanych nie zostało wprowadzonych. Szerokość bocznego menu można dopasować do naszych upodobań. Po prawej stronie od Menu a pod belką z funkcjami poczty znajduje się box wyświetlający zawartości wybranych kart np. jeżeli klikniemy w New Message umożliwi on nam napisanie wiadomości zaś jeżeli klikniemy w Inbox umożliwi nam ich sprawdzenie.

2. Funkcjonalność
Tutaj będzie lekki problem bo nawa Opera Mail nie daje nam żadnych możliwości konfiguracyjnych poczty typu ustawienia serwera IMAP, POP3. Jedyne co możemy zrobić to rozszerzyć belkę menu, wybrać język - niestety Polski na razie nie jest wspierany, napisać wiadomość, kategoryzować/archiwizować otrzymane wiadomości i wiele innych mniej potrzebnych funkcji. Ale ale! Powyżej nad belką z funkcjami poczty znajduje się zakładka Mail a obok niej? Zakładka Contacts! W niej możemy zarządzać naszymi kontaktami mail-owymi. Ten mechanizm wykazuje się już dużo większą funkcjonalnością od samej poczty, daje nam możliwość importowania oraz eksportowania kontaktów Outlook, Yahoo z/do pliku. W zakładkach Contacts pokarzą nam się wszystkie e-mail'e z jakimi wymienialiśmy korespondencję. Możemy je oczywiście kasować, segregować, grupować, edytować. Opera daje również możliwość skonfigurowania poczty pod klienta swojej przeglądarki.

Podsumowanie

Trudno odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule tego bloga. Zapierający dech w piersiach wygląd szyty na miarę usług XXI wieku oraz przeciętnych rozmiarów funkcjonalność jak i również brak opcji konfiguracyjnych - Moim zdaniem produkt niekompletny ale dobry początek do czegoś większego. Idealny produkt dla mniej wymagającej części populacji. Z pewnością Opera nie stworzy drugiego GMaila ale pocztę, którą będzie chciało się oglądać. Jest to wersja rozwojowa i moje uwagi mogą niebawem stać się nieaktualne, zapewniam was, jeżeli coś się będzie działo to dam znać.

Film pokazowy: http://youtu.be/CmEP7AccK0I

Pozdrawiam NiceZakiCJ