Diaspora - bat na Facebooka?

Diaspora - socjologia serwisu społecznościowego

O Diasporze, serwisie społecznościowym mającym być "AntyFacebookiem" wiedziałem od dość dawna. Projekt przykuł moją uwagę i znalazł się w terminarzu z datą 15 września - tego dnia Diaspora miała bowiem ruszyć i sporo namieszać w społecznościowym światku. W planach był nawet news na głównej, ale w międzyczasie wyjechałem na urlop i na własne życzenie odciąłem się od Sieci. Zresztą może to i lepiej, bo tak naprawdę nie było o czym pisać.

Kiedy wróciłem już z wakacji, ochoczo zabrałem się za zakładanie konta na Diasporze. Tyle że póki co konta założyć nie można. Aktualnie mamy tylko kod źródłowy platformy, który został opublikowany właśnie 15 września. Panowie twórcy (o ile mnie pamięć nie myli, 4 [słownie: czterech] studentów) postawili przed sobą bardzo ambitny plan - ich serwis społecznościowy ma być w pełni otwarty i ma gwarantować użytkownikom pełną kontrolę prywatności.

Krótka charakterystyka

W Sieci można już znaleźć pierwsze komentarze do kodu źródłowego Diaspory - dzięki jego udostępnieniu udało się znaleźć w nim sporo luk bezpieczeństwa. Sami autorzy przyznają ponadto, że ich projekt nie jest wolny od błędów. Należy zauważyć, że dzięki otwartości kodu serwis społecznościowy bazujący na platformie Diaspory będzie mógł postawić każdy. Jeżeli dobrze rozumiem intencje twórców, Diaspora będzie zdecentralizowana (brak jednego, głównego serwera) i będzie posiadała kilka unikalnych funkcji, z mechanizmem rozproszonego, szyfrowanego tworzenia kopii bezpieczeństwa na czele (o VoIP, własnym protokole komunikatora i innych podobnych rzeczach pisać nawet nie trzeba).

Diaspora nie będzie nawet wymagała założenia konta, zadowoli się naszym identyfikatorem OpenID. Zdziwienie może natomiast budzić wygląd serwisu, niemal żywcem wyjęty... z Facebooka. Nie wiem, czy to aby najlepsza metoda na zdobycie zaufania osób, które Facebooka szczerze nie cierpią. Obecnie nie pozostaje nic innego, jak poczekać aż twórcy Diaspory pokażą coś więcej niż kod i kilka screenów - oby im się udało.

Zagrozi Facebookowi?

Czy Diaspora może stać się faktyczną konkurencją dla Facebooka? Na pewno ma ułatwione zadanie, gdyż światowe media poświęcają jej sporo uwagi. O projekcie można przeczytać mnóstwo artykułów po niemiecku, angielsku, polsku i w wielu innych językach. O ile twórcy serwisu wezmą się ostro do pracy i szybko pokażą coś bardziej namacalnego niż kod źródłowy, mają szansę stać się bogatymi ludźmi. Czy tak będzie, czas pokaże.

Więcej o projekcie:
Diaspora - strona domowa 
Diaspora - Wikipedia