Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Diaspora - bat na Facebooka?

Diaspora - socjologia serwisu społecznościowego

O Diasporze, serwisie społecznościowym mającym być "AntyFacebookiem" wiedziałem od dość dawna. Projekt przykuł moją uwagę i znalazł się w terminarzu z datą 15 września - tego dnia Diaspora miała bowiem ruszyć i sporo namieszać w społecznościowym światku. W planach był nawet news na głównej, ale w międzyczasie wyjechałem na urlop i na własne życzenie odciąłem się od Sieci. Zresztą może to i lepiej, bo tak naprawdę nie było o czym pisać.

Kiedy wróciłem już z wakacji, ochoczo zabrałem się za zakładanie konta na Diasporze. Tyle że póki co konta założyć nie można. Aktualnie mamy tylko kod źródłowy platformy, który został opublikowany właśnie 15 września. Panowie twórcy (o ile mnie pamięć nie myli, 4 [słownie: czterech] studentów) postawili przed sobą bardzo ambitny plan - ich serwis społecznościowy ma być w pełni otwarty i ma gwarantować użytkownikom pełną kontrolę prywatności.

Krótka charakterystyka

W Sieci można już znaleźć pierwsze komentarze do kodu źródłowego Diaspory - dzięki jego udostępnieniu udało się znaleźć w nim sporo luk bezpieczeństwa. Sami autorzy przyznają ponadto, że ich projekt nie jest wolny od błędów. Należy zauważyć, że dzięki otwartości kodu serwis społecznościowy bazujący na platformie Diaspory będzie mógł postawić każdy. Jeżeli dobrze rozumiem intencje twórców, Diaspora będzie zdecentralizowana (brak jednego, głównego serwera) i będzie posiadała kilka unikalnych funkcji, z mechanizmem rozproszonego, szyfrowanego tworzenia kopii bezpieczeństwa na czele (o VoIP, własnym protokole komunikatora i innych podobnych rzeczach pisać nawet nie trzeba).

Diaspora nie będzie nawet wymagała założenia konta, zadowoli się naszym identyfikatorem OpenID. Zdziwienie może natomiast budzić wygląd serwisu, niemal żywcem wyjęty... z Facebooka. Nie wiem, czy to aby najlepsza metoda na zdobycie zaufania osób, które Facebooka szczerze nie cierpią. Obecnie nie pozostaje nic innego, jak poczekać aż twórcy Diaspory pokażą coś więcej niż kod i kilka screenów - oby im się udało.

Zagrozi Facebookowi?

Czy Diaspora może stać się faktyczną konkurencją dla Facebooka? Na pewno ma ułatwione zadanie, gdyż światowe media poświęcają jej sporo uwagi. O projekcie można przeczytać mnóstwo artykułów po niemiecku, angielsku, polsku i w wielu innych językach. O ile twórcy serwisu wezmą się ostro do pracy i szybko pokażą coś bardziej namacalnego niż kod źródłowy, mają szansę stać się bogatymi ludźmi. Czy tak będzie, czas pokaże.

Więcej o projekcie: Diaspora - strona domowa Diaspora - Wikipedia  

Komentarze

0 nowych
NECcod4   4 #1 22.09.2010 18:36

sama nazwa mnie od tego odstrasza ;D
ale czy szansa przebicia fb jest ? raczej nie z uwagi ile ludzi ma fb, a że diaspora ma wsparcie i dobrze się rozwija - hmm to raczej dużo nie da

Nicolass WSPÓŁPRACOWNIK  5 #2 22.09.2010 20:40

Każdy kiedyś zaczynał, Fotka.pl też myślała, że jest niepokonana - aż tu nagle pojawiła się Nasza Klasa.

natus08   8 #3 22.09.2010 20:40

bardzo fajny pomysł, ale jakoś nie przekonują mnie takie serwisy społecznościowe, zawsze coś ukradną z prywatnych informacji :P

roobal   16 #4 22.09.2010 21:22

@Jarod

Czy ktoś Ci każe podawać wszystkie dane osobowe? Wystarczy imię i/lub nazwisko albo nawet zmyślone dane (znajomi i tak Cię znają i wiedzą kim jesteś), natomiast takie rzeczy jak wykształcenie, zawód itp. zachować jedynie dla siebie :)

Portale społecznościowe przydają się bardziej, jeśli prowadzi się jakąś działałność internetową, chociażby prowadzenie blogu, czy dla firm takie strony są dobrą reklamą, informacją o nowościach, odbiorca może mieć z nami bezpośredni kontakt i być na bieżąco :)

Pozdrawiam!

Extraordinarykid   6 #5 22.09.2010 22:47

Z czasem, kiedy popularność wzrośnie, chłopaki zauważą, że jest to dochodowy interes i zrobi się z tego taki sam szmatławiec, jak z wszystkiego.
Jakość serwisu opadnie tak drastycznie, jak to było z NK, NoweGG .

Xelosu   4 #6 23.09.2010 03:17

Takie portale to tylko moda, zero praktycznych zastosować.

Specjaliści mogą komunikować się przez forum, znajomi mogą sobie mailować albo gadać przez gg/Jabbera czy co tam chcą..
Jak ktoś chce się dzielić sobą ze światem to może prowadzić bloga..

W tej chwili w moim otoczeniu obserwuje raczej, że ludzie się wycofują z tego całego biznesu gronowo-facebookowo-naszoklasowemu..

laszjwrz   3 #7 23.09.2010 11:00

Xelosu, nie do końca tak to jest z tym mailowaniem i jabberem, etc. Głównie chodzi o to że korzystając z fb, na jednej stronie widać wszystkie newsy dotyczące wszystkich znajomych. Ich zdjęcia np z wakacji, zaproszenia na imprezy, udostępniane informacje i wiele innych. Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, że równie dobrze można założyć album na picassie lub innych serwisach. Nie każdy też ma zapał do prowadzenia bloga lub kompletnie go to nie interesuje. Zgadzam się z określeniem, że portale społecznościowe to tylko moda, ale jak by nie było - kogo interesowało by udostępnianie swoich nowych zdjęć (skierowanych przecież do znajomych), etc, w portalu w którym nie ma znajomych lub ma ich kilku. Nie stoję po stronie portali, ani nie jestem ich wrogiem. Jedyny o jakim mogę źle się wypowiedzieć to nasza-klasa, ale nie będę rozwijał tego tematu. Nie interesuje mnie również polityka prywatności prowadzona przez np fb, ponieważ nie udostępniam tam żadnych informacji poza podstawowymi wymaganymi. Inną kwestią są aplikacje tworzone na fb, ale to chyba nie ten dział;)
Pozdrawiam!

oprych   14 #8 23.09.2010 11:11

Ale tak w sumie, czym to się ma różnić od FB, czy NK?
Bo kwestie prywatności są bardziej konfigurowalne?

Wystarczy nie podawać wszystkich danych na NK czy FB, zastanowić się jakie zdjęcia się wrzuca i już :P

Jak dla mnie jest to kolejna próba żerowania na dochodowym interesie jakim są portale społecznościowe :P

revel   5 #9 23.09.2010 20:49

Fenomen FB czy NK polega na czyms zupelnie odwrotnym od obaw Jarod'a. Ludzie chca BYC w sieci. Nie chca istniec jako rzad cyferek w nr IP. Kazda nowa, oryginalna inicjatywa w tym temacie spotka sie z duzym zainteresowaniem. Portale spolecznosciowe maja wymiar humanistyczny, skupione sa na czlowieku. Daja mu szanse nalezec do grupy i w niej zaistniec. Stad ich olbrzymia popularnosc (witryna FB ma ilosc - unikalnych - wejsc liczona w miliardach!). A diaspora? A daj Panie Boze!

MantisGhost   4 #10 24.09.2010 02:05

Ja to mam mieszane uczucia co do tego z jednej strony dobrze bo prywatność z drugiej strony obawiam się że powstanie straszny śmietnik i zamęt bo wyjdzie 1000+ różnych portali opartych na diasporze i na tym się skończy. I będzie taki sam dylemat jak z wyborem distro linuksa (bez urazy dla użytkowników tego os'u ale początkujący linuksiarz to się łapie za głowę i wnerwia bo nie wie co wybrać tak jest tym nasrane za przeproszeniem)

  #11 26.09.2010 19:11

Wszystko ładnie i pięknie ale w stopce strony projektu:

We're Social!
Twitter
Identi.ca
Facebook

:D